Wtedy lepiej wyłączyć pralkę, czy zmywarkę. Operator podaje godziny szczytu zużycia energii

Kryzys energetyczny wymusza na nas rozsądniejsze i bardziej oszczędne zużycie energii. W Polsce operator krajowego systemu elektroenergetycznego publikuje dane o godzinach szczytu poboru energii elektrycznej, aby złagodzić skutki kryzysu. Oprócz informacji dla opinii publicznej i rynku jest to jednocześnie apel ze strony operatora o oszczędzanie energii.

Od 2 grudnia na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych publikowane są informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Pojawiają się one każdego dnia po godzinie 16 i zapowiadają, w jakich godzinach przewidywany jest największy pobór energii elektrycznej dnia następnego. Publikacja danych stanowi jednocześnie apel o zwiększenie oszczędzania energii.  

Zobacz wideo Z czym muszą mierzyć się rolnicy w dobie kryzysu energetycznego?

Operator wskazuje szczytowe godziny poboru prądu

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego zdecydował się na publikowanie na stronie www.pse.pl [LINK] informacji o godzinach szczytu. Chodzi o porę dnia, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe, przez co generuje wzmożone wytwarzanie energii w elektrowniach konwencjonalnych.  

Jest to w dużej mierze zależne od prognozowanej pogody oraz dyspozycyjności bloków konwencjonalnych. Informacja stanowi także apel do obywateli o powstrzymanie się w tych godzinach od czynności, czy prac, które wymagają dużych nakładów energii jak np. pieczenie, pranie, czy odkurzanie.  

Codzienny komunikat operatora nie wiąże się z żadnym obowiązkiem, a jedynie stanowi wskazówkę dla odbiorców energii, kiedy pobór prądu jest największy. 6 grudnia godziny szczytu przypadają między 11-14. 

godziny szczytu 6 grudnia 2022godziny szczytu 6 grudnia 2022 https://www.pse.pl

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prąd. Domowe sposoby na oszczędzenie energii 

Przypominamy osiem porad o tym, jak skutecznie oszczędzać prąd w domu. Porady zostały przygotowane w zeszłym roku przez Grupę Tauron.  

  1. Wykorzystuj światło dzienne  
  2. Pamiętaj o wyłączaniu światła  
  3. Wymień żarówki na energooszczędne  
  4. Gotuj potrawy pod przykryciem  
  5. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu  
  6. Nie przegrzewaj mieszkania  
  7. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę  
  8. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia 

W podanych godzinach najlepiej jednak maksymalnie ograniczyć zużycie energię. W praktyce może oznaczać to przykładowo odłożenie zmywania czy prania na inną godzinę albo zrezygnowanie na krótki czas z ogrzewania mieszkania farelkami elektrycznymi. 

Więcej o: