Czołgi K2 i armatohaubice K9 już w Polsce. Dokąd trafi uzbrojenie?

Do Polski dotarły południowokoreańskie czołgi K2 oraz armatohaubice K9. Dziś w Gdyni odbędzie się uroczyste przekazanie uzbrojenia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Umowy na zakup nowego sprzętu podpisano w lipcu 2022 roku.

Dziś o godz. 9:00 w gdyńskim terminalu kontenerowym uroczyście przekazane zostanie uzbrojenie z Korei Południowej. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zostaną odebrane czołgi K2 oraz armatohaubice K9, których rozładunek rozpoczął się w poniedziałek wieczorem.

Korea Południowa dostarczyła czołgi i armatohaubice. Gdzie trafi uzbrojenie?

10 czołgów południowokoreańskiej produkcji trafi do 20. Brygady Zmechanizowanej w Morągu, która wchodzi w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei 24 armatohaubice K9 zostaną przetransportowane do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii do Węgorzewa, który także przynależy do pomorskiej dywizji.

Umowy z południowokoreańskimi partnerami na czołgi K2 Black Panter oraz haubice typu K9A1 Thunder zawarto w lipcu 2022 roku. Umowa z formą Hyundai Rotem przewiduje zakup łącznie 1000 czołgów K2 i spolonizowanej wersji K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, czyli wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego oraz mostami towarzyszącymi, a także z pakietem szkoleniowo-logistycznym.

Z kolei umowa ramowa zawarta w lipcu z Hanwha Defense przewiduje dostawę 672 haubic K9A1 oraz ich spolonizowanej wersji K9PL również z wozami towarzyszącymi i wsparciem logistycznym.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do obu lipcowych umów kierownictwo resortu obrony pod koniec sierpnia zawarło umowy wykonawcze, które opisują dostawy pierwszych partii uzbrojenia. Chodzi o 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9A1 w latach 2022-26.

Polska się zbroi. Zakupy w Korei Południowej i USA

Kolejna umowa ramowa z 29 października 2022 roku na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 roku.

Polska ma również kupić amerykańskie czołgi Abrams. W kwietniu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, a dostawy przewidziano na lata 2025-26. Sprzęt bojowy trafi na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pod koniec listopada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie załogi po raz pierwszy strzelały z czołgów Abrams w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej
Więcej o: