Ropa naftowa najtańsza od roku. Czy spadną też ceny paliw?

Ceny ropy naftowej spadły do poziomu z grudnia 2021 roku. Wcześniej kraje Unii Europejskiej zatwierdziły pułap cenowy na rosyjską ropę, który wynosi 60 dolarów za baryłkę. Podobny pułap wprowadzi Norwegia.
Zobacz wideo 10 zł za litr paliwa? Derski: Jest to prawdopodobne

W czwartek notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do poziomu najniższego od kilkunastu miesięcy - po godz. 20:00 cena za baryłkę wynosiła ok. 71,50 dolara. Ostatnio surowiec kosztował tyle w połowie grudnia 2021 roku.

Spadły ceny ropy naftowej WTISpadły ceny ropy naftowej WTI Źródło: Stooq.pl

Podobnie jest w przypadku europejskiego typu ropy Brent. W czwartek wieczorem cena tego surowca była na poziomie 76,20 dolara za baryłkę. Również w tym przypadku mamy do czynienia z najniższą ceną ropy Brent od grudnia zeszłego roku. Czy niższe ceny ropy wpłyną na niższe ceny paliw w Polsce?

Spadek cen ropy naftowej BrentSpadek cen ropy naftowej Brent Źródło: Stooq.pl

Sankcje na Rosję. Unia Europejska wprowadziła pułap cenowy na rosyjską ropę, Norwegia zapowiada podobny ruch

Od 5 grudnia obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona. Dodatkowo w Unii Europejskiej weszło w życie, uzgodniony z grupą G7, pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sankcje nie obejmują jednak ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy nadal mogą sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem "Przyjaźń". Z wyjątków korzystać mogą też Bułgaria i Chorwacja. Ustalenia z maja zostały dostosowane do porozumień w ramach grupy G7 dotyczących pułapu na rosyjską ropę. - To wzmacnia efekt unijnych sankcji i dalej ogranicza dochody Rosji - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Władze Norwegii przekazały w czwartek, że również wprowadzają pułap cenowy 60 dolarów za baryłkę na rosyjską ropę. "Pozwoli to ograniczyć wpływy Rosji ze sprzedaży ropy do krajów trzecich" - podkreślono w rządowym komunikacie.

"Norwegia stoi razem z Unią Europejską i innymi sojusznikami w sprawie sankcji wobec Rosji, aby utrzymać presję na rząd i jego zwolenników" - powiedziała ministerka spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt, cytowana w komunikacie. 5 grudnia norweski rząd wdrożył w życie zakaz importu, zakupu i przesyłu rosyjskiej ropy naftowej do Norwegii, UE i krajów trzecich.

Więcej o: