Media: Była wiceszefowa PE Eva Kaili się przyznała. "Wiedziałam o walizkach z pieniędzmi"

Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili miała przyznać, że wiedziała o korupcji, a swojemu ojcu miała polecić, aby ukrył walizki z pieniędzmi. Kobieta została zdymisjonowana i przebywa w areszcie w związku ze skandalem korupcyjnym w Katarze.

- Wiedziałam o działalności Panzeriego i wiedziałam, że w moim domu były walizki pełne pieniędzy - miała przyznać Eva Kaili przed sędzią. Włoska gazeta "La Repubblica" i belgijska "Le Soir" podają, powołując się na śledczych, że była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego przyznała, iż wiedziała o łapówkach oraz udziału w korupcji jej partnera Francesca Giorgi i byłego włoskiego eurodeputowanego Antonio Panzeriego.

Afera korupcyjna. Eva Kaili aresztowana

Jak czytamy w zagranicznej prasie, według belgijskich śledczych Eva Kaili próbowała zawiadomić Panzeriego i dwóch posłów w Parlamencie Europejskim o dochodzeniu. Była wiceszefowa PE poinformowała również swojego ojca, który został aresztowany w hotelu podczas próby ucieczki z walizką pieniędzy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zarówno Eva Kaili, jak i Francesco Giorgi oraz Antonio Panzeri przebywają w areszcie w Belgii. Aresztowano ich w związku z aferą korupcyjną dotyczącą lobbingu na rzecz Kataru.

Skandal korupcyjny w Katarze. Parlament Europejski proponuje plan reform

Parlament Europejski przegłosował w zeszłym tygodniu projekt rezolucji w sprawie powołania komisji, która zbada kwestię korupcji w tej instytucji. Europosłowie w projekcie rezolucji pisali, że są zbulwersowani ostatnimi wydarzeniami. Deputowani domagają się powołania specjalnej komisji, która będzie badała przypadki domniemanego przekupywania przez państwa trzecie europosłów, ich asystentów i innych pracowników instytucji unijnych.

Również w zeszłym tygodniu Parlament Europejski odwołał z funkcji wiceprzewodniczącej izby Evę Kaili. Za jej odwołaniem europosłowie zagłosowali niemal jednomyślnie - 625 osób było za, jedna przeciw, a dwie wstrzymały się od głosu. Eva Kaili jest jedną z 4 osób aresztowanych dotąd w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zaproponowała 10-punktowy plan reform w reakcji na skandal korupcyjny. Chodzi o kupowanie wpływów przez Katar, przekazywanie wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów.

Zobacz wideo Europejska komisarz ds. wewnętrznych o korupcji: Wstydźcie się! Nadużyliście zaufania Europejczyków
Więcej o: