Sylwester. Ile kosztują fajerwerki? Policja apeluje o rozwagę przy zakupach

Fajerwerki to jeden z elementów sylwestrowo-noworocznej tradycji. Dokładnie o północy są one wystrzeliwane, by uczcić rozpoczynający się nowy rok. Policja przypomina, że materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Poza tym warto też ograniczyć zakupy takich środków - nie tylko ze względu na inflację, ale też zwierzęta - zarówno te dzikie, jak i domowe, które bardzo źle reagują na hałas. Sylwestrowe wystrzały źle znoszą także dzieci z autyzmem czy osoby chore. Przed zakupem fajerwerków warto mieć to na uwadze.

Sylwester to czas nie tylko dobrej zabawy, ale także wielu wypadków, za które odpowiedzialne jest m.in. niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jak zaznaczają policjanci, ważne, aby sztuczne ognie - jeśli już decydujemy się na ich zakup - to kupować tylko u sprawdzonych dostawców. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Sylwester. Ile kosztują fajerwerki? 

Fajerwerki można kupić w prywatnych sklepach, internecie oraz wielu dyskontach. Ile kosztują? Cena zależy od ich rodzaju. Oferta jest zróżnicowana. W sprzedaży są m.in.: rakiety, wyrzutnie i zimne ognie.

  • Lidl - sztuczne ognie można nabyć już od 11,99 (ognie rzymskie), w przypadku wyrzutni cena waha się od kilkunastu do nawet 299 złotych.
  • Biedronka - rzymskie ognie można kupić za 9,99 a wyrzutnie rakiet - w zależności od ilości strzałów i kalibru - od 19,99 do 259 złotych.
  • Kaufland - wyrzutnie fajerwerków kosztują poniżej 30 złotych, z kolei większe baterie, niemal 400 złotych.
  • Carrefour - cena niewielkich baterii wynosi 19,99, a dużych wyrzutni - do ok. 500 złotych.

Warto wspomnieć, że coraz więcej miast odchodzi od pokazów fajerwerków - zamiast tego wykorzystywane są efekty pirotechniczne lub świetlne, które nie generują takiego hałasu i zanieczyszczenia środowiska. Jest to bardziej przyjazny sposób na świętowanie nowego roku - a za brak fajerwerków na pewno wdzięczne będą zwierzęta dzikie, jak i te domowe, które po usłyszeniu głośnego huku mogą wpaść w panikę i uciekać na oślep. Z tego powodu co roku do schronisk trafiają kolejne, przestraszone psy, a dzikie ptaki potrafią masowo ginąć, uderzając w jakiś budynek - do takich sytuacji dochodzi często w sylwestra m.in. w Rzymie. 

Jak ochronić psa i inne zwierzęta przed wystrzałami? Sylwester 2023. Jak ochronić psa i inne zwierzęta przed wystrzałami?

Policja apeluje o rozwagę. To materiał wybuchowy

Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nadkom. Sylwester Marczak w rozmowie z Polską Agencją Prasował podkreślił, że "fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją".

Przed zakupem sztucznych ogni należy sprawdzić, czy ich obudowa nie ma uszkodzeń. Ponadto na opakowaniu powinna znaleźć się nazwa producenta, jego dane adresowe oraz odpowiednie oznakowania.

Czekoladowy królik Lindt Lidl musi rozpuścić czekoladowe króliczki. Lindt triumfuje

- Wyrób powinien posiadać nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta oraz liczbę wyrobów w opakowaniu. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych - cytuje rzecznika KSP Infor.

Jak podkreślają policjanci, "sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Więcej o: