PKN Orlen w ma powody do obaw? UOKiK wszczął postępowanie ws. cen paliw

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające kształtowanie się cen paliw w ostatnich miesiącach. Zgłoszenia do urzędu wpłynęły po tym, jak w nowym roku ceny paliw utrzymały się na tym samym poziomie mimo zwiększenia stawki VAT. UOKiK przeanalizuje nie tylko postępowanie Orlenu, ale również innych koncernów - mniejszych i większych.

W ostatnich dniach przez Polskę przetacza się dyskusja dotycząca cen paliw. Wszystko przez to, że Orlen, największy gracz na rynku, obniżył nagle ceny hurtowe. W nocy z 30 na 31 grudnia spadły o 80-90 groszy.

Zobacz wideo Stawka vat do góry, ceny paliw bez zmian. "Przepłacaliśmy od jesieni"

UOKiK wszczął postępowanie ws. cen paliw

Prezes UOKiK nie może ocenić praktyki danego przedsiębiorcy bez szczegółowej analizy sytuacji. Przyglądamy się działaniom PKN Orlen w sprawie cen paliw, nie wykluczamy interwencji w tej sprawie"

- przekazał urząd w komunikacie z 2 stycznia. W czwartek 5 stycznia oficjalnie potwierdzono, że wszczęto w tej sprawie postępowanie.  

Rynek paliwowy znajduje się w ciągłym monitoringu (...). Wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające. Chcemy tę sytuację wyjaśnić, przeanalizować. Przyglądamy się tej sprawie

- powiedział na konferencji prasowej Tomasz Chróstny, cytowany przez bankier.pl. 

UOKiK wysłał zapytanie do Orlenu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie wyjaśniał dwie sprawy, Po pierwsze czy przedsiębiorcy nie koordynują wspólnie działań "o charakterze cenowy", a po drugie czy nie dochodzi do sytuacji nadużywania pozycji dominującej. Nie doprecyzowano, czy w tym przypadku chodzi o PKN Orlen.  

UOKiK zaczął już występować do podmiotów działających na rynku paliw o dane z ostatniego półrocza. Zarówno do tych posiadających największe udziały, jak i mniejszych. Potwierdzono, że zapytanie trafi również do koncernu PKN Orlen. Postępowanie ma według prezesa UOKiK-u zakończyć się w ciągu kilkunastu tygodni - przytacza bankier.pl.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Czy PKN Orlen złamał prawo?

Warto przypomnieć, że już wcześniej urząd podkreślał, że "samo podniesienie lub obniżenie ceny nie oznacza jeszcze działania sprzecznego z prawem antymonopolowym, zwłaszcza że przedsiębiorca nie ma prawnego obowiązku ustalania cen w oparciu o model kosztowy". 

O kontrole UOKiK-u w spółce PKN Orlen apelowali o m.in. samorządowcy. Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław zapowiedział, że wystąpi do UOKiK z wnioskiem o zbadanie "praktyk monopolistycznych PKN Orlen". - 967 tys. zł więcej za paliwo w samym grudniu. O tyle więcej wydaliśmy na olej napędowy do tankowania naszych autobusów, pomimo niskiej ceny ropy na giełdach światowych  - podliczył. 

Więcej o: