Spektakularna akcja policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Przejęto prawie 17 ton tytoniu

Policjanci przejęli 17 ton tytoniu oraz ponad 100 tys. papierosów bez wymaganych polskich znaków akcyzy. Zatrzymano dwie osoby, które trzymały je na prywatnej posesji w pomieszczeniach gospodarczych i ciężarówkach. W akcji brały udział aż 4 jednostki policyjne.

9 mln zł - tyle był wart tytoń zgromadzony na prywatnej działce przez dwóch mieszkańców Sieradza. Mężczyźni prowadzili tam nielegalną krajalnię, gdzie produkowali papierosy bez wymaganych polskich znaków akcyzy. W czwartek 5 stycznia zlikwidowała ją policja.

Zobacz wideo Widziałeś kiedyś płuca palacza? Zrób je z butelki na własny użytek i zobacz, co się stanie

Policja zlikwidowała krajalnię tytoniu

"Nielegalna krajalnia oraz zabezpieczona kontrabanda znajdowała się w Ostrowie na prywatnej posesji w pomieszczeniach gospodarczych, papierosy w kartonowych pudłach znajdowały się w samochodzie dostawczym" - poinformowała policja w komunikacie.

Tony krajanki tytoniowej ukryte były także na naczepie samochodu ciężarowego, który był zaparkowany na jednym z parkingów w Sieradzu. Łącznie zabezpieczono prawie 17 ton tytoniu i ponad 100 tys. sztuk papierosów.  

W akcji brali udział funkcjonariusze z placówki SG w Grzechotkach Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji i z łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystko pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sieradzu. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyrób papierosów bez akcyzy jest nielegalny 

Dr Witold Zontek specjalista ds. orzecznictwa w Izbie Karnej Sądu Najwyższego wyjaśnia w czasopiśmie "Palestra", że "proces polegający na własnoręcznym wytwarzaniu na własny użytek skrętów papierosowych z tytoniu, od którego zapłacono akcyzę w należnej wysokości, nie wymaga zapłaty dodatkowej akcyzy, nie stanowi obejścia przepisów z zakresu akcyzy, zatem jest legalny".   

W przypadku mężczyzn z Sieradza jednak papierosy ani nie miały opłaconej akcyzy, ani (prawdopodobnie) nie były wytwarzanie na użytek własny. 

Więcej o: