Ceny benzyny w Polsce. Komisja Europejska przedstawiła nowy raport. W których krajach zapłacimy mniej?

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że za paliwo do diesla płacimy w Polsce więcej niż dziewięć państw Unii Europejskiej. Taniej jest między innymi w Czechach, Słowacji czy Portugalii.

Komisja Europejska opracowała nowy raport dotyczący cen paliw w krajach Unii Europejskiej. Przedstawione ceny pochodzą z 2 stycznia 2023 roku. W nocy z 30 na 31 grudnia hurtowe ceny paliw w Orlenie spadły o kilkanaście procent. Dzięki temu, mimo że od nowego roku zaczęła obowiązywać pełna stawka VAT na paliwa, która wzrosła z 8 do 23 proc., cena paliw pozostała niezmieniona.

Zobacz wideo Stawka vat do góry, ceny paliw bez zmian. "Przepłacaliśmy od jesieni"

Komisja Europejska porównała ceny benzyny w krajach UE

Jak wynika z raportu KE, średnia cena paliwa do samochodów z silnikiem Diesla (wraz z cłami i podatkami) wynosi w Polsce w przeliczeniu 1,64 euro. To drożej niż w Czechach (1,56 euro), Słowacji (1,61 euro), Rumunii (1,52 euro), Bułgarii (1,46 euro), Słowenii (1,55 euro), Chorwacji (1,61 euro), Cyprze (1,61 euro), Malcie (1,21 euro), Portugalii (1,63 euro) i tyle samo, co w Hiszpanii.

Ceny benzyny 94 wynoszą w Polsce 1,40 euro - to więcej niż w Słowenii (1,32 euro), Chorwacji (1,36 euro), Rumunii (1,29 euro) i Bułgarii (1,23 euro). W Czechach kosztuje ona natomiast 1,50 euro, w Słowacji - 1,49 euro. W obu krajach obowiązują jednak wyższe podatki na ten rodzaj paliwa.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliwa w Polsce wyższe niż w Czechach. Taniej nawet na stacji należącej do Orlenu

Jak pisaliśmy, w grudniu ceny paliw w Czechach były na takim samym lub niższym poziomie, co w Polsce - i to bez obniżki VAT-u. Co ciekawe, mniej niż w naszym kraju za litr benzyny można było zapłacić także na stacji Benzina należącej do firmy Unipetrol, której właścicielem jest PKN Orlen. W miejscowości Unhošt cena za litr benzyny wynosiła 34,90 koron, czyli około 6,80 zł, za olej napędowy trzeba było zapłacić 36,50 koron za litr (około 7,11 zł). Więcej na ten temat w artykule poniżej:

Więcej o: