Grabowski o tym, po co rządowi KPO. "30 srebrników, by przyspieszać autorytarną drogę Polski na dno"

- Uważam, jako obywatel, tego wymagam od opozycji, w pierwszej kolejności ma walczyć o praworządność [...], a w drugiej myśleć o pieniądzach. Ja wolę, żebyśmy nie mieli pieniędzy z KPO [...], niż mamy dostać 30 srebrników po to, żeby sponsorować i przyspieszać autorytarną drogę Polski na dno - powiedział w programie "Studio Biznes" ekonomista Bogusław Grabowski.

Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej, był gościem programu "Studio Biznes". Ekonomista przedstawił swoje poglądy dotyczące m.in. programów socjalnych czy wieku emerytalnego. Poruszył też kwestię Krajowego Planu Odbudowy.

Łukasz Kijek, gospodarz programu, mówiąc o walce rządu o pozyskanie KPO użył nawet sformułowania "bójka polityczna". A co na temat programu sądzi gość audycji? 

Zobacz wideo Grabowski do Morawieckiego: Mateuszu, przez ten czas, jak byliśmy w Radzie Gospodarczej, to byłem guru dla Ciebie

Grabowski o KPO. "30 srebrników, które  autorytarną drogę Polski na dno"

Zdaniem ekonomisty kluczowa jest praworządność. 

Uważam, że najważniejszą sprawą Polski, dla Polaków, rozwoju w ciągu dekad, jest zatrzymanie staczania się w kierunku autorytaryzmu i przywrócenie praworządności jako jednego z elementów - bo mamy jeszcze wolność mediów, upolitycznienie gospodarki, niszczenie instytucji takich jak UOKiK czy KNF. To jest ważniejsze niż to, czy będziemy mieli KPO za dwa miesiące, czy za pół roku. 

- powiedział. 

Uważam, jako obywatel, tego wymagam od opozycji, w pierwszej kolejności ma walczyć o praworządność [...], a w drugiej myśleć o pieniądzach. Ja wolę, żebyśmy nie mieli pieniędzy z KPO [...], niż mamy dostać 30 srebrników po to, żeby sponsorować i przyspieszać autorytarną drogę Polski na dno. 

- To mój pogląd. Żeby nikt go nie przyklejał do jakiejś tam opozycji i mówił, że ja mówię w imieniu opozycji - zaznaczył.

Środki z KPO wciąż nie trafiły do Polski. Komisja Europejska ma bowiem wątpliwości co do stanu praworządności w naszym kraju. Transfer pieniędzy ma szansę zostać odblokowany. Niezbędne byłoby jednak przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Możliwe, że projekt będzie procedowany przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Nie ma jednak pewności, czy ustawa zyska większość, a nawet, czy ostatecznie podpisze ją prezydent Andrzej Duda

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Grabowski: Populizm to prostacka diagnoza i prostacka terapia

Gość Gazeta.pl odniósł się też do innej kwestii. Stwierdził, że populizmu nie zwalcza się racjonalnymi argumentami. - On przeważnie upada w ten sposób, że ujawniają się negatywne skutki populizmu.

Co to jest populizm? To jest taka prostacka diagnoza i prostacka terapia. Ona prowadzi do jeszcze gorszej sytuacji niż ta, jaką ten populizm zastał i na jakiej żerował, żeby dojść do władzy. 

Wcześniej gość programu "Studio Biznes" odciął się od opozycji. Politycy PiS - w tym premier-  zarzucili mu bowiem, że jest "guru opozycji". To efekt wywiadu udzielonego Radiu Zet. Ekonomista zachęcał w nim do przyjęcia euro, opowiadał się też za ograniczeniem 500 plus dla najbogatszych.

Ekonomista podczas wizyty w "Studiu Biznes" zapewnił, że nie bierze udziału w pisaniu żadnego programu jakiejkolwiek partii opozycyjnej. - A opozycja niech robi sobie z moimi poglądami, co chce - stwierdził. - Ja mówiłem to wielokrotnie - nigdy nie będę brał czynnego udziału w żadnej polityce, żeby nie wiem kto mnie prosił. Nie wiem, za jakie pieniądze nie będę, żadnym ministrem. - dodał. 

Więcej o: