"Technologia francuskiej spółki Shippeo oferuje szeroki zakres funkcjonalności i narzędzi, które w ramach jednej platformy pomagają tworzyć bardziej wydajne, zautomatyzowane i zrównoważone procesy zarządzania łańcuchem dostaw, zwiększając współpracę wszystkich zaangażowanych stron" - wyjaśnia PKN Orlen. Spółka zauważa, że rozwiązania francuskiej firmy stosują takie firmy, jak Coca-Cola HBC, Carrefour, Renault Group czy Total.
Shippeo monitoruje ponad 32 miliony przesyłek rocznie w 110 krajach. Kluczową i decydującą o pozycji rynkowej technologią francuskiej spółki jest autorski algorytm uczenia maszynowego, oferujący najwyższą na rynku dokładność przewidywanego czasu dostawy. Jest on zasilany danymi pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym z ponad 850 źródeł, umożliwiając śledzenie wszystkich przesyłek we wszystkich rodzajach transportu.
"Możliwość zapewnienia wglądu w łańcuchy dostaw w czasie rzeczywistym oraz szybkiej reakcji na pojawiające się problemy, pozwala wygenerować znaczne oszczędności dla klientów, a zaawansowane moduły analityczne spółki - optymalizować istniejące, niewydajne procesy, także pod względem generowanego śladu węglowego" - podkreśla PKN Orlen.
Płocki koncern nie ujawnił wartości transakcji, ale wyjaśnił, że jest to piąta i największa jak do tej pory inwestycja bezpośrednia PKN Orlen realizowana za pośrednictwem funduszu korporacyjnego ORLEN VC.
Nasz fundusz korporacyjny Orlen VC w pierwszym roku swojej działalności zbudował portfel składający się z pięciu spółek technologicznych z całej Europy oraz dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Tym samym dołączyliśmy do zestawienia nie tylko największych, ale też najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
- powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Tymczasem z najnowszych danych CB Insights, na które powołuje się "Rzeczpospolita", wynika, że globalny rynek finansowania start-upów się załamał - w 2022 r. popłynęło do nich 415,1 mld dolarów. To o 35 proc. mniej niż rok wcześniej.
Więcej o inwestycjach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"W tym czasie liczba giełdowych debiutów spółek technologicznych stopniała o jedną trzecią, a liczba największych transakcji runęła o rekordowe niemal 50 proc. (przy czym średnia wartość pojedynczej transakcji VC skurczyła się o 32 proc.). Tak źle jeszcze nie było. W efekcie w ubiegłym roku na całym świecie powstało tylko 258 jednorożców (start-upy wyceniane na powyżej 1 mld dolarów), czyli o 86 proc. mniej niż w 2021 r." - podkreśla gazeta.