Pracownicy TVP żądają po 1 tys. zł podwyżki. Przywołują 2,7 mld zł dotacji z budżetu państwa

Związkowcy z TVP chcą wznowienia rozmów o podwyżkach wynagrodzeń. W związku z wysoką inflacją sugerują zwiększenie pensji o 1 tys. zł, tłumacząc w piśmie do władz TVP, że "przyznane Spółce środki wystarczą też na ten cel". Zgodnie z ustawą budżetową w 2023 roku TVP i Polskie Radio mają dostać z budżetu państwa 2,7 mld zł.

Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych TVP Wizja oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji skierowały do władz Telewizji Polskiej pismo z prośbą o powrót do rozmów w sprawie regulacji wynagrodzeń w 2023 roku, podaje portal wirtualnemedia.pl. Wszystko przez wciąż rosnące koszty utrzymania.

Zobacz wideo Co PiS-owi da zaprogramowanie naszych pilotów? Włodzimierz Czarzasty tłumaczy

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pracownicy TVP żądają po 1 tys. zł podwyżki

Pod koniec 2022 roku władze Telewizji Polskiej nie zgodziły się na postulaty wystosowane przez związki zawodowe. Portal wirtualnemedia.pl donosi, że w styczniu pracownicy związkowi po raz kolejny wystosowali pismo do szefostwa TVP.  Napisali w nim:

Przy braku zgody pracodawcy w 2022 r. na przyznanie pracownikom świadczenia świątecznego oraz podwyżki inflacyjnej, ponawiamy naszą prośbę o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.

Jeszcze więcej milionów dla TVP

Jako główną przyczynę swojej prośby wskazali wysoką inflację, która według wstępnych danych GUS w grudniu 2022 roku wynosiła 16,6 proc. Związkowcy zwrócili przy tym uwagę na zmianę ustawy budżetowej, która w 2023 roku zakłada wzrost dotacji dla TVP z 2 mld zł do 2,7 mld zł, o czym pisaliśmy w zeszłym roku. Zaznaczyli, że mają nadzieję, że "dobrą wolą zarządu jest sukcesywny wzrost wynagrodzeń pracowników Spółki, szczególnie tych z dużym stażem pracy i najniżej uposażonych". Podkreślili także, "że przyznane Spółce środki wystarczą też na ten cel, gdyż to dzięki wszystkim pracownikom Spółki można realizować konkretne zadania misji publicznej".

Warto wspomnieć, że pomimo uchwalenia budżetu przez Sejm w połowie grudnia 2022 roku, w zeszłym tygodniu Senat uchylił zapis o wzroście dotacji dla TVP do kwoty 2,7 mld zł. W związku z czym, nad ustawą ponownie będzie pracował Sejm.

Więcej o: