Holandia wyśle Ukrainie system Patriot. Premier Mark Rutte potwierdza

Holandia dostarczy Ukrainie system obrony przeciwrakietowej Patriot - powiedział premier Mark Rutte w Waszyngtonie. Prezydent USA Joe Biden pochwalił tę decyzję.

- Przyłączymy się do inicjatywy Niemiec i USA, wyślemy Patrioty na Ukrainę - powiedział we wtorek holenderski premier na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Mark Rutte dodał, że wcześniej rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia tej decyzji. Joe Biden podziękował holenderskiemu premierowi za podjęcie decyzji o dostarczeniu Patriotów na Ukrainę.

System 'Vampire' zainstalowany na pickupie Pentagon zamówił 14 zestawów systemu przeciwdronowego "Vampire"

Patrioty dla Ukrainy dostarczą też Niemcy i USA

Po wybuchu pocisku w listopadzie ubiegłego roku w Przewodowie, Niemcy zaoferowały Polsce wsparcie m.in. w postaci systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Szef MON Mariusz Błaszczak zaproponował, by system został przekazany Ukrainie, co wywołało niezadowolenie w Berlinie. Ostatecznie ustalono, że do Polski przyjadą trzy systemy Patriot (w poniedziałek niemiecka Bundeswehra rozpoczęła relokację systemów Patriot). Dodatkowo Niemcy przekażą Ukrainie jeden system, aby wesprzeć kraj w walce obronnej przeciwko Rosji.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Natomiast w drugiej połowie grudnia Stany Zjednoczone potwierdziły, że przekażą Ukrainie zestaw Patriot, aby wspomóc Kijów w zwalczaniu ataków powietrznych ze strony Rosji. Jednocześnie władze USA zapowiedziały kolejną pomoc wojskową dla Ukrainy o łącznej wartości 1,85 mld dolarów.

Leopard 2 jest uważany za jeden z najlepszych czołgów podstawowych na świecie Ambasador Ukrainy: "Niemieckie czołgi są niezbędne do przetrwania"

Amerykański system rakietowy Patriot jest zdolny do eliminowania pocisków manewrujących, pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów. Mobilność Patriotów zapewnia ich łatwy transport zarówno drogowy, jak i powietrzny.

Zobacz wideo Ukraina się nie poddaje i wysyła kolejne rakiety w kierunku Rosjan
Więcej o: