Microsoft zmienia zasady urlopu na "bierz, ile chcesz". Nie wszyscy są jednak zachwyceni

Microsoft poinformował, że etatowi pracownicy w USA mogą brać dowolną liczbę dni urlopowych. "Drastycznie zmieniło się to jak, kiedy i gdzie pracujemy. W związku z tym zmiana naszej polityki urlopowej na bardziej elastyczny model była naturalnym kolejnym krokiem" - wyjaśniła dyrektorka ds. pracowników Kathleen Hogan. Nie wszystkim zatrudnionym podoba się nowe rozwiązanie.

"Uznaniowy czas wolny" to nowa forma urlopów w Microsoft. W mailu przesłanym do wszystkich pracowników firmy dyrektorka ds. pracowników Kathleen Hogan poinformowała, że osoby zatrudnione na etacie w firmie w USA, mogą brać dowolną liczbę dni urlopowych - informuje The Verge. 

Drastycznie zmieniło się to jak, kiedy i gdzie pracujemy. W związku z tym zmiana naszej polityki urlopowej na bardziej elastyczny model była naturalnym kolejnym krokiem

- napisała Hogan.

Zobacz wideo Najlepszy sprzęt Microsoftu od lat? Surface Pro 8 zaskakuje nie tylko nowym wyglądem [TOPtech]

Microsoft wprowadza nielimitowane urlopy

Zmiana weszła w życie 16 stycznia. Tym samym etatowi pracownicy z USA nie muszą już liczyć, ile wzięli dni urlopu. Microsoft ponadto oferuje 10 dni wolnych, chorobowe i wolne na zadbanie o zdrowie psychiczne, a także dni wolne na zasiadanie w ławie przysięgłych. Osoby, które nie wykorzystały dotychczasowego limitu urlopów, otrzymają w kwietniu jednorazową rekompensatę.  

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Portal The Verge nie wspomina, czy takie urlopy będą płatne. W Stanach pracodawcy nie są bowiem zobowiązani udzielać płatnego urlopu, choć wiele firm i tak to robi.

Microsoft zmienia zasady urlopu na "bierz, ile chcesz". Pracownicy wskazują na pewne ryzyko

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tego typu zmiany są wyjątkowo pozytywne, część zatrudnionych wskazuje, że rozwiązanie to wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jak podaje "The Independent" jeden z pracowników napisał, że nielimitowane dni wolne nie gwarantują żadnej ochrony pracowniczej, a wszystko zależy od kierownika. Dodał, że w przypadku zwolnienia, nikt nie otrzyma wyrównania za niewykorzystane dni urlopowe. 

Anjela Mangrum, prezeska Mangrum Career Solutions, w ubiegłorocznej wypowiedzi dla SHRM Online mówiła, że pracownicy mogą być sceptyczni. Jak tłumaczyła, zakładają bowiem, że będą musieli pracować ciężej, bez rekompensaty za dni wolne, których nie wzięli. W rezultacie mogą czuć się oszukani, bo nie mogą wziąć wolnego, tak by zdążyć ze wszystkimi zadaniami w pracy

Nielimitowane urlopy nie dla wszystkich

Nowa polityka urlopowa dotyczy jedynie etatowych pracowników w USA. Przepisy w Stanach Zjednoczonych dot. pracowników godzinowych nie umożliwiają wdrożenia takiego rozwiązania. To samo dotyczy osób zatrudnionych w Microsofcie, ale poza granicami USA. 

Ponadto z nowych urlopów nie skorzystają pracownicy, którzy niedługo mają zostać zwolnieni. Jak donosi Sky News, firma planuje zwolnić 11 tys. pracowników. 

Więcej o: