Mama 4 plus to rodzicielskie świadczenie uzupełniające przeznaczone dla osób, które zrezygnowały z pracy zarobkowej lub w ogóle nie były w stanie jej podjąć, ponieważ wychowywały co najmniej czworo dzieci. Z tego względu nie mają prawa do świadczeń na minimalnym poziomie i w wielu przypadkach żyją na granicy ubóstwa. Wyjaśniamy, w jaki sposób osoby, którym przysługuje świadczenie, mogą ubiegać się o wypłatę pieniędzy.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Aby otrzymać pieniądze oferowane w ramach programu Mama 4 plus, należy spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich to brak dochodu, który zapewniałby niezbędne środki utrzymania. O świadczenie może starać się:
Ponadto świadczeniobiorca musi mieć polskie obywatelstwo, miejsce zamieszkania oraz tzw. ośrodek interesów życiowych na terenie naszego kraju. Osoba ta może starać się o wypłatę pieniędzy, jeżeli nie ma przyznanej emerytury. Może mieć jednak przyznane inne świadczenie, ale musi być ono niższe niż najniższa emerytura.
Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiada wyżej wspomnianej najniższej emeryturze. Do końca lutego 2023 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Zmianie ulegnie w marcu po zaplanowanej przez rząd waloryzacji.
Jak informuje na stronie gov.pl Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, świadczenie uzupełniające Mama 4 plus jest świadczeniem w całości finansowanym z budżetu państwa. Aby je otrzymać, należy zgłosić o nie odpowiedni wniosek, którego druk dostępny jest w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na oficjalnej stronie www.zus.pl. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać:
Istotne jest, że jeżeli o świadczenie ubiega się ojciec, w swoim oświadczeniu musi wskazać datę zgonu matki dzieci, datę porzucenia przez nią dzieci lub zaprzestania ich wychowywania przez długi okres. Wszystkie te wydarzenia muszą zostać potwierdzone stosownymi dokumentami.
Więcej informacji o świadczeniu uzupełniającym Mama 4 plus można znaleźć na stronie ZUS.