Od 15 lutego do 2 maja podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 rok. Czy emeryci i renciści też muszą składać deklaracje PIT?
Druki PIT-40A otrzymują emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub wynik rozliczenia wyniesie zero złotych. Ten PIT trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.
Osoby, które otrzymały PIT-40A i nie uzyskały innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, nie korzystają z ulg podatkowych, nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub nie rozliczają się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, nie muszą składać zeznania. Mogą jednak to zrobić, gdy chcą np. skorzystać z ulg podatkowych.
Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z kolei formularz PIT-11A to informacja o dochodach otrzymanych od organu rentowego - emeryturach, rentach, zaliczkach oraz składkach zdrowotnych płaconych przez organ rentowy do NFZ. Z rozliczenia tego często wynika kwota nadpłaty.
Emeryci i renciści, którzy otrzymali z organu rentowego druk PIT-11A, mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe lub nic nie robić do 2 maja. Wówczas Urząd Skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 za ubiegły rok, co zostanie też odnotowane w usłudze Twój e-PIT.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 każdego roku na przełomie stycznia i lutego. Przed 1 marca deklarację podatkową otrzymają wszystkie osoby, które w 2022 roku pobierały przynajmniej raz świadczenie z ZUS.
ZUS przypomina, że osoby, którym wypłacał świadczenia, będą miały także dostęp do deklaracji PIT w formie elektronicznej na swoim profilu na portalu PUE ZUS [LINK].
Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki