Rosja wydaje miliony rubli na naprawy schronów w całym kraju. "Przejaw militaryzacji społeczeństwa"

Rosja przeprowadza w całym kraju inspekcje i naprawy schronów przeciwbombowych. Przeznacza na ten cel setki milionów rubli. "To kolejny przejaw rosnącej militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa od początku wojny w Ukrainie" - pisze "Moscow Times".

Polecenie przeprowadzenia inspekcji na dużą skalę zostało wydane m.in. przez rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Ministerstwo Obrony - przekazał gazecie "Moscow Times" jeden z rosyjskich urzędników. Jak czytamy, inspekcje i naprawy schronów rozpoczęły się po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku i mają być kontynuowane w tym roku.

Rosja szykuje schrony przeciwbombowe. Po upadku Związku Radzieckiego większość bunkrów jest w fatalnym stanie

Gazeta zauważa, że rząd publicznie nie ogłosił decyzji o inspekcjach bunkrów, ale od miesięcy pojawiają się informacje o tym, że lokalne władze pracują nad wzmocnieniem systemu obrony cywilnej. "Problem Kremla polega jednak na tym, że większość schronów, które mają być utrzymywane przez lokalne władze, po upadku Związku Radzieckiego pozostaje w złym stanie lub jest opuszczona" - wskazuje "Moscow Times".

Gazeta dodaje, że na oficjalnym portalu przetargowym pojawia się "setki rządowych przetargów" związanych z modernizacją bunkrów w całym kraju. Na inspekcje i naprawy Rosja przeznacza setki milionów rubli.

Rosja przeprowadza kontrole i naprawy schronów. "Kolejny przejaw rosnącej militaryzacji społeczeństwa"

- Nikt ich [schronów przeciwbombowych - przyp. red.] nie potrzebował po upadku Związku Radzieckiego. Ale teraz, w związku z sytuacją na froncie, Kreml nakazał wszystko uporządkować - powiedział anonimowo jeden z rosyjskich urzędników.

Więcej informacji z Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Modernizacje schronów w całym kraju to kolejny przejaw rosnącej militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa od początku wojny w Ukrainie. Ta militaryzacja była również widoczna w mobilizacji setek tysięcy ludzi do służby w siłach zbrojnych, a także w instalacji systemów obrony powietrznej w centrum Moskwy" - pisze "Moscow Times".

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: