Ministerka środowiska Anna Moskwa w czwartek po raz kolejny spotkała się z dziennikarzami. W konferencji uczestniczyli również minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
Tematem spotkania z mediami była inauguracja program pomocy dla sektorów energochłonnych. Od północy firmy z tej branży mogą składać wnioski o dofinansowanie.
Obserwowana na początku 2022 roku poprawa nastrojów wśród przedstawicieli branży nieruchomości okazała się chwilowym trendem. Rosnące koszty materiałów budowlanych oraz coraz droższy kapitał sprawiają, że 66 proc. ankietowanych deweloperów przewiduje spadek marż
- oświadczyła ministerka środowiska Anna Moskwa.
Jej zdaniem program, który uruchamia rząd, pozwoli na zmniejszenie skutków podniesienia cen energii elektrycznej czy gazu.
- Dzisiaj ruszył kompleksowy program wsparcia dla sektorów energochłonnych. Odpowiada on nie tylko na bieżące potrzeby branży, ale również na wyjątkową sytuację, w której się w ostatnim roku wszyscy znaleźliśmy. - powiedziała przedstawicielka resortu środowiska.
Jak wyjaśnia resort, przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii. Budżet programu to 5 mld zł.
W tej trudnej sytuacji, gdzie za naszą granicą toczy się wojna, podejmujemy szeregi działań, aby łagodzić skutki kryzysu energetycznego. Sektor energochłonny jest niezwykle ważny, dlatego wspieramy ten obszar gospodarki.
- zadeklarował z kolei Waldemar Buda, szef ministerstwa rozwoju.
Przedstawiciel resortu podkreślił też, że cały program wymagał notyfikacji, czyli zgody Komisji Europejskiej, co przebiegło sprawniej. - A dzisiaj jest ten moment, kiedy przyjmowane są wnioski. Zainteresowanie jest duże, a program jest przygotowany tak, by jak najszybciej przekazać środki do przedsiębiorców - mówił.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl