Kaufland ostrzega przed płynem do spryskiwaczy i odmrażaczem do szyb. Zawierają za dużo metanolu

Kaufland poinformował, że wycofuje ze sprzedaży produkty firmy My Project. Zawierały one zbyt dużą ilość metanolu, co może negatywnie wpływać na zdrowie.

Kaufland informuje, że w ramach działań zapobiegawczych wycofuje ze sprzedaży następujące produkty:

  • Odmrażacz do szyb ZAPAS 1L, GTIN: 4063367101304
  • Odmrażacz do szyb 500 ml, GTIN: 4063367101366
  • Płyn do spryskiwaczy -20°C 5L, GTIN: 4063367101427
  • Płyn do spryskiwaczy -30°C 5L, GTIN: 4063367101489. 
Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Kaufland ostrzega przed produktami ze zbyt dużą ilością metanolu

Powyższe produkty były w sprzedaży w sklepach Kauflandu od października 2022 do listopada 2022 roku. Jak informuje sieć, zawierają one znaczne ilości metanolu. 

Połknięcie lub kontakt z metanolem może spowodować ślepotę, lub śmierć.

- ostrzega sieć. Dodaje, że klienci powinni zaprzestać ich używania. Spytaliśmy sieci, dlaczego informuje o tym dopiero teraz, choć produkty nie są w sprzedaży od kilku miesięcy, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi do czasu publikacji artykułu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Produkt można zwrócić w każdym markecie Kaufland, także bez okazywania paragonu, otrzymując zwrot pieniędzy za zakup

Metanol jest groźny dla zdrowia

Od 9 maja 2019 r. zgodnie z unijnymi przepisami stężenie metanolu we wprowadzanych na rynek produktach nie może przekraczać 0,6 proc. masy. Wówczas jest on neutralizowany przez etanol.  Ale stężenie metanolu powyżej 3 proc. objętości może być już niebezpieczne. Zagrożeniem jest w tym przypadku kontakt ze skórą i wdychanie oparów.

"Zagrożeniem jest kontakt ze skórą i wdychanie oparów (oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy). Warto o tym pamiętać, szczególnie podczas długiej podróży w niesprzyjających warunkach pogodowych (na dystansie kilkuset kilometrów kierowca może zużyć nawet kilka litrów płynu). Jeśli w składzie środka czyszczącego zawartość metanolu przewyższa wcześniej wspomniane 3 proc., a kabina nie jest regularnie wietrzona, to stężenie oparów może przekroczyć dopuszczalne wartości czynników szkodliwych dla zdrowia" - pisze serwis autokult.pl.

Więcej o: