TVP dostanie miliardy. Jest decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zarobi też ktoś jeszcze

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję w kwestii wysokości dotacji dla mediów publicznych. To KRRiT dzieli bowiem między poszczególne spółki środki przyznane w ustawie budżetowej. Miliardy podarowane przez PiS po drodze do sprzyjających rządowi mediów jednak nieco się skurczą. Dlaczego?

Ustawa budżetowa, którą na początku roku podpisał prezydent Andrzej Duda, przewiduje przekazanie mediom publicznym rekompensaty za utracony abonament. O tym, ile środków ostatecznie trafia do poszczególnych spółek, decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. A ta właśnie podjęła decyzję w sprawie.

Zobacz wideo Magdalena Sroka gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (13.02)

TVP otrzyma miliardy. Jest decyzja KRRiT

Jak informują Wirtualne Media, TVP otrzyma 2,35 mld zł, a Polskie Radio 187 mln zł. Oznacza to wzrost środków przeznaczonych na media publiczne - w roku 2022 do rozdysponowania było bowiem 1,99 mld zł, a rok wcześniej 1,75 mld zł.

Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zwraca uwagę na krótki termin, w którym rada musi rozdysponować pieniądze.

- Zgodnie z ustawą budżetową, KRRiT ma tylko 14 dni na podjęcie decyzji o podziale rekompensaty. Nie możemy więc zwlekać, nie ma czasu na to, żeby przeprowadzić rozmowy z poszczególnymi nadawcami i negocjować z nimi - wyjaśnił medioznawca.

Dodał też, że realna wartość pomocy dla mediów publicznych jest nieco mniejsza z uwagi na tzw. "dyskonto bonów skarbowych". Sprawia to, że wysokość dotacji jest mniejsza od 9 do 14 proc. (czasami nawet więcej). Po drodze do mediów publicznych rządowe środki nieco się więc skurczą. 

TVP i "rekompensata za utracone wpływy"

W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. znalazły się środki dla TVP. Ustawa, którą właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda, zakłada rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Pieniądze "na realizację misji publicznej" to rekompensata za utracone wpływy w związku z niepłaceniem przez Polaków abonamentu RTV. Środki trafią do instytucji na identycznych zasadach jak w roku ubiegłym. W zeszłorocznym budżecie znalazł się bowiem zapis, który upoważnia Ministerstwo Finansów do "przekazania, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień".

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: