- To było zadanie, jakie sobie postawiłem - mówił minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak powiedział, że do 14 leopardów z Polski, dołączonych zostanie 8 pojazdów z Norwegii, 4 z Kanady oraz 4 lub 6 z Hiszpanii. Również Finlandia zgodziła się przekazać czołgi.
Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że obecnie polscy, norwescy i kanadyjscy instruktorzy szkolą w Polsce ukraińskie załogi leopardów.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka zapytała szefa MON o ewentualne dostawy samolotów na Ukrainę, czy zamiast F-16, co do których nie ma zgody na Zachodzie, mogłyby być przekazane MiG-i. - Wszelkie takie działania uzależniamy od zgody sojuszniczej. Jesteśmy gotowi, żeby rozmawiać o szczegółach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdził Błaszczak.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Szef MON poinformował też o podpisanych dwóch inicjatywach podczas wizyty w kwaterze głównej w Brukseli. Polska dołączyła do inicjatywy związanej z budową NATO-wskich magazynów uzbrojenia. Druga to wymiana informacji między krajami z rozpoznania satelitarnego.
- Jesteśmy zainteresowani budową takich magazynów. Mówiliśmy o tym wcześniej, teraz rozszerzamy zakres tej inicjatywy. Takie magazyny budujemy ze Stanami Zjednoczonymi - mówił Błaszczak.
Podczas dwudniowego spotkania szefów resortów obrony państw NATO sojusznicy pracowali nad uzgodnieniem nowych wytycznych dotyczących planowania obronnego i zapewnienia wiarygodnego odstraszania w nadchodzących latach.
Mariusz Błaszczak podkreślił, że 2 proc. PKB przeznaczane na obronność to jest niezbędne minimum wydatków. - Ten cel powinien być znacznie wyższy. Podczas spotkania mówiłem o tym, że państwo polskie podejmuje nakłady, aby wzmocnić swoje siły zbrojne. Padało wiele głosów podzielających ten punkt widzenia. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, aby wzmocnić sojusz NATO, co jest gwarancją bezpieczeństwa - zaznaczył minister obrony narodowej.