Nowa ulga w PIT. Mało osób o niej wie. Jak skorzystać z 500 plus dla działaczy?

Rozliczenie podatkowe to dziś głównie odliczenie ulg. Warto przeglądać je co roku, bo co jakiś czas pojawiają się nowe preferencje podatkowe. W tym roku można rozliczyć nową ulgę podatkową, która jest przeznaczona dla osób opłacających składki związkowe.

Od 15 lutego można składać już deklaracje podatkowe. Jeśli tego nie zrobimy, 2 maja skarbówka zatwierdzi automatycznie wypełnione zeznanie. Warto zrobić to jednak samemu, ponieważ fiskus nie uwzględnia wszystkich ulg

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Nowa ulga podatkowa. 500 plus dla związkowców

W tym roku można rozliczyć nową ulgę dla działaczy. Osoby, które należą do związku zawodowego i opłacają składki, mogą je odliczyć od dochodu. Kwota opodatkowania może być z tego tytułu zmniejszona maksymalne o 500 zł. To od tej kwoty jest potem odliczany podatek.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W ten sposób można więc zyskać kilkadziesiąt złotych. Warto połączyć to jednak z innym ulgami. Jakie są ulgi i komu przysługują? Ile wynoszą? Jak je obliczyć? To wszystko znajdziecie w poniższym tekście na naszym portalu.  

Zwrot podatku przyjdzie szybciej, jeśli nie będziemy czekać z deklaracją

Jeśli nie zatwierdzimy deklaracji podatkowej, to nic się nie stanie. 2 maja fiskus zrobi to sam, nie musimy więc martwić się ewentualnymi karami. Oprócz ulg podatkowych jest jeszcze jednak drugi powód, dla którego warto samemu zatwierdzić zeznanie podatkowe.

Im szybciej złożymy zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Korzystając z usługi Twój e-PIT, podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni (a dla osób z Kartą Dużej Rodziny 30 dni) od zatwierdzenia zeznania. W przypadku złożenia deklaracji w formie papierowej skarbówka ma na zwrot podatku aż trzy miesiące. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że urzędy skarbowe starają się, aby ten termin był jak najkrótszy. Dodatkowe pieniądze ze zwrotu możemy więc otrzymać kilka miesięcy wcześniej, jeśli już teraz wyślemy PIT-y. 

Ponadto dobrze sprawdzić zeznanie, bo zamiast zwrotu w tym roku możemy mieć dopłatę do PIT. Rachunki ze skarbówką należy wówczas rozliczyć do 2 maja 2023 roku.  

*** 

Nie wypełnimy za Ciebie PIT, ale opiszemy i nagłośnimy problemy z rozliczeniem. Masz problem z logowaniem do e-Urzędu Skarbowego? Zaskoczył cię zwrot podatku lub konieczność dopłaty? Daj nam o tym znać w mailu: news@agora.pl

Więcej o: