20-letni Hugo Chróst jest pierwszym w historii Polakiem, który otrzymał najbardziej prestiżowe stypendium w USA i jedno z najbardziej prestiżowych na świecie. Co roku Fundacja Thiel Fellowship nagradza 20 młodych ludzi z całego świata kwotą 100 tys. dolarów na rozwój wymyślonej przez nich technologii oraz oferuje wsparcie monitoringowe przez dwa lata. Warunkiem jest to, by innowatorzy nie mieli więcej niż 20 lat.
W tym roku stypendia trafiły tylko do trzech osób spoza Stanów Zjednoczonych i pierwszy raz dla osoby z Polski. Hugo Chróst dzięki dofinansowaniu będzie mógł rozwinąć swój biotechnologiczny startup Solvemed, "który kierunkowany jest na ratowanie życia".
W uzasadnieniu przyznania stypendium można przeczytać, że Hugo Chróst stworzył startup wprowadzający na rynek "najbardziej zaawansowaną na świecie technologię cyfrowego fenotypowania do oceny mózgu". W swoich badaniach 20-latek tworzy nowy, cyfrowy biomarker, którego celem jest wczesne diagnozowanie chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
20-letni Hugo Chróst w 2022 roku znalazł się też na liście redakcji "Forbes" na najbardziej wpływowych młodych Europejczyków. Wielkopolanin otrzymał stypendium po prawie rocznym procesie rekrutacji.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak podaje RMF FM, Hugo już jako nastolatek interesował się neurobiologią. - Bardzo wąsko traktował biologię. Dla niego liczyła się tylko neurobiologia i podczas nauki w liceum musieliśmy nakierunkować cały program tak, by rozszerzać jego zainteresowania, ale też żeby jak najlepiej zdał maturę - przekazała dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie Krystyna Łasowska. W przypadku Hugo szkoła zdecydowała się wprowadzić indywidualny tok nauczania.
Hugo Chróst ukończył to samo liceum, do którego uczęszcza 17-letni Dawid Kopik - jedyny w tym roku Polak, który dostał się na Yale University.