PIT 2022/2023. Ulga dla klasy średniej i hipotetyczny podatek należny. Dyrektor z MF wyjaśnia

Rozliczenie PIT za 2022 rok może być nieco trudniejsze niż w poprzednich latach. W ubiegłym roku podatnicy doświadczyli bowiem sporego zamieszania związanego z Polskim Ładem. Przykładowo wprowadzono, a później zlikwidowano z mocą wsteczną ulgę dla klasy średniej. M.in. o tym, czy trzeba ją wykazywać w zeznaniu podatkowym, mówił w Radiu Zet dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak.

Jak stwierdził, ulga została zlikwidowana z mocą wsteczną, nie ma jej więc w systemie podatkowym i nie wykazujemy jej w zeznaniu. - Urzędy skarbowe też nie będą jej uwzględniały. Przyjmujemy, że zmiany z lipca (2022 r. - red.) są korzystne dla podatników. Jest jednak odsetek podatników, dla których ulga dla klasy średniej byłaby korzystniejsza. Dlatego też powstał mechanizm hipotetycznego podatku należnego, który wyliczy Krajowa Administracja Skarbowa - powiedział w rozgłośni Arkadiusz Jedynak. 

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Co to za "mechanizm"? Hipotetyczny podatek należny to kwota podatku, która wynika z różnicy pomiędzy opodatkowaniem przychodów podatnika według zasad Polskiego Ładu (uwzględnia ulgę dla klasy średniej) obowiązujących do końca 2022 roku, a zasadami wprowadzonymi od lipca 2022 roku. 

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", "hipotetyczny podatek należny ma chronić tych, którzy zamiast zyskać, straciliby na zastąpieniu Polskiego Ładu Polski Ładem 2.0. Nie jest żadnym nowym podatkiem, który należy zapłacić. Wręcz przeciwnie: może się okazać, że dzięki niemu otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Nie trzeba składać żadnego wniosku o jego stosowanie ani też samemu go wyliczać - wszystkim zajmie się automatycznie Krajowa Administracja Skarbowa". Hipotetyczna danina ma być stosowana tylko wtedy, gdy będzie ona niższa od podatku wyliczonego na aktualnie obowiązujących zasadach.

Kalkulator hipotetycznego podatku należnego

Dla własnej wiedzy można natomiast skorzystać z kalkulatora hipotetycznego podatku należnego przygotowanego przez resort finansów. Jak informuje ministerstwo na stronie podatki.gov.pl, mogą z niego skorzystać ci, których "przychody pochodzą ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej i wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł".

Przy sprawdzaniu można wybrać wspólne rozliczenie w przypadku śmierci małżonka, jeśli: w roku podatkowym była wspólność majątkowa, małżeństwo zawarte było przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego upływie, jednak przed złożeniem zeznania podatkowego. 

Aby jednak skorzystać z wyliczeń trzeba mieć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 (29) lub PIT-36 (30) za 2022 rok oraz PIT-11 lub PIT-40A/11A (także za ubiegły rok) otrzymane od płatników. 

O rozliczeniu PIT za 2022 rok, Polskim Ładzie i uldze dla klasy średnie pisaliśmy też w poniższym artykule: 

***

Nie wypełnimy za Ciebie PIT, ale opiszemy i nagłośnimy problemy z rozliczeniem. Masz problem z logowaniem do e-Urzędu Skarbowego? Zaskoczył cię zwrot podatku lub konieczność dopłaty? Daj nam o tym znać w mailu: news@agora.pl

Więcej o: