Od 15 lutego do 2 maja można składać zeznania podatkowe za 2022 rok. Od pięciu lat najprostszą metodą na to jest skorzystanie z systemu Twój e-PIT. Zeznania można składać również w formie tradycyjnej, jednak wtedy Urząd Skarbowy ma aż 3 miesiące na zwrot podatku. Natomiast składając PIT w formie elektronicznej, możemy otrzymać zwrot w ciągu 45 dni.
Zeznanie PIT przygotował za nas fiskus. Jeśli nie zrobimy nic, 2 maja zostaniemy rozliczeni automatycznie. Warto jednak pamiętać o istotnej kwestii - urząd skarbowy nie przypomni nam o licznych ulgach podatkowych, nawet jeśli mamy prawo skorzystać z którejś z nich.
Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Co prawda zeznanie PIT przygotowane przez urząd zawiera ulgi podatkowe, z których podatnik korzystał w ubiegłym roku, jednak jeśli nie korzystaliśmy z żadnej ulgi, to w naszym formularzu elektronicznym nie zostaną uwzględnione żadne odliczenia, dopóki sami nie wskażemy, że chcemy z nich skorzystać.
Dlaczego to takie ważne? Lista dostępnych ulg podatkowych za 2022 rok jest długa. Znajdują się na niej m.in. ulga na internet, z której w dzisiejszych czasach może skorzystać praktycznie każdy - oczywiście jeśli nie korzystaliśmy już z tej ulgi w przeszłości.
Ulga na internet przysługuje każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby móc skorzystać z tej ulgi podatkowej w 2022 roku, wystarczy udokumentować wydatki poniesione na internet w 2021 roku. Rachunki koniecznie muszą zawierać następujące dane:
Warto podkreślić, że z ulgi na internet można skorzystać również w sytuacji, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub gdy internet jest częścią pakietu, np. telewizja i internet. W rachunku koniecznie musi jednak zostać przedstawiona dokładna kwota, jaką opłacono wyłącznie za dostęp do internetu. Prawo do tej ulgi podatkowej przysługuje nawet przy wydatku poniesionym w kafejce internetowej. Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Jednak w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł rocznie.
Warto wiedzieć, że na liście pojawiły się też nowe odliczenia:
O ulgach podatkowych i szczegółowych zasadach ich odliczania można przeczytać na stronie podatki.gov.pl.
***
Nie wypełnimy za Ciebie PIT, ale opiszemy i nagłośnimy problemy z rozliczeniem. Masz problem z logowaniem do e-Urzędu Skarbowego? Zaskoczył cię zwrot podatku lub konieczność dopłaty? Daj nam o tym znać w mailu: news@agora.pl