Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia swój PIT. Zdradza, kto ma największe szanse na zwrot podatku

- Wyszedł zwrot - przyznał wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Faktem", zdradzając pewne szczegóły dotyczące swojego rozliczenia PIT za rok 2022. Polityk wskazał też, kto ma największe szanse, by otrzymać przelew z fiskusa.

Twój e-PIT, usługa, dzięki której można sprawdzić, jak wygląda rozliczenie PIT za rok 2022, jest dostępny od 15 lutego. Rząd zapewnia, że większość Polaków liczyć może na zwrot podatku. Są i podatkowi pechowcy, bo ok. miliona osób będzie musiało dopłacić podatek

Zobacz wideo Prof. Marek Belka gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (20.02)

Zwrot podatku czy niedopłata? Wiceminister finansów ujawnia swój PIT

W jakiej grupie znalazł się wiceminister finansów Artur Soboń? Polityk ujawnił to "na żywo", podczas rozmowy z "Faktem". 

Wyszedł zwrot. Wyszedł zwrot także u małżonki, ale jeszcze nie sprawdzałem, jak to wyjdzie przy podwójnej kwocie wolnej od podatku, bo taka opcja jest i dla małżeństw, i dla osób samotnie wychowujących dzieci. Można z góry założyć, że zdecydowana większość - niemal wszyscy, którzy rozliczają się wspólnie w małżeństwie, czy osoby samotnie wychowujące dzieci, będą mieć ten rok podatkowy dobry i najczęściej będą mogły liczyć na zwrot

- stwierdził wiceszef resortu finansów w studiu dziennika. 

Twój e-PIT. Tak sprawdzisz, czy masz zwrot podatku

Polityk zapewnił też, że system stworzony przez rząd jest atrakcyjny m.in. przez wysoką kwotę wolną od podatku, "która lepiej działa na podatników, którzy mniej zarabiają".

- Dla części oznacza to brak podatku PIT, dla niewielkiej część - niewysoki podatek PIT. Jest bardziej progresywna i sprawiedliwa - mówił.

Minister finansów odniósł się też do kwestii likwidacji odliczenia od podatku składki zdrowotnej w wysokości 7,75 proc. - Tamten system powodował, że osoby, które naprawdę dużo zarabiają, płaciły mniej zobowiązań, niż te osoby, które zarabiają przeciętnie - przekonywał Artur Soboń. 

Twój e-PIT to usługa, która automatycznie przygotowuje i udostępnia roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Od 15 lutego do 2 maja w usłudze Twój e-PIT czekają na podatników rozliczenia roczne za 2022 rok. 

Dostęp do platformy Twój e-PIT jest możliwy wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Aby skorzystać z usługi, należy się zalogować na stronie. Można to zrobić Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można się zalogować, także danymi podatkowymi.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: