PIT za 2022 r. Jak długo się czeka na zwrot podatku? Termin zależy od sposobu rozliczenia

Sezon na rozliczenia PIT za 2022 rok wystartował. Kiedy podatnicy mogą liczyć na zwrot podatku? Najdłużej będą czekać ci, którzy wyślą wypełnioną deklarację w formie papierowej.

PIT za rok 2022 można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Zwrot nadpłaty podatnicy otrzymają w wybrany przez siebie sposób (przelew na konto, przekaz pocztowy lub wypłata w kasie urzędu). Kiedy Urząd Skarbowy zrobi przelew?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

PIT za 2022 r. Kiedy zwrot podatku?

Termin zwrotu PIT zależy od sposobu rozliczenia. Z przepisów wynika, że nadpłatę otrzymuje się w ciągu:

  • trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało ono złożone w formie papierowej,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało złożone elektronicznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje; posiadacze Karty Dużej Rodziny (KDR) mogą skorzystać z przyspieszonego zwrotu.

Uwaga! Powyższe terminy to czas maksymalny, organy podatkowe mogą zatem zwrócić podatek wcześniej; jeżeli natomiast przedłużą termin - podatnik ma prawo do domagania się odsetek.

Termin zwrotu nadpłaty można również sprawdzić, logując się do e-Urzędu Skarbowego w dostępnej usłudze "Zwroty podatków", bądź dzwoniąc do swojego Urzędu Skarbowego - poinformował portal prawo.pl.

Do kiedy rozliczenie PIT 2022? - zdjęcie ilustracyjne PIT 2023. Co można odliczyć od podatku? Jakie ulgi przysługują?

Wysoki zwrot podatku. "Nie chwalmy dnia"

Jeśli zwrot podatku jest podejrzanie wysoki, warto skontaktować się z Urzędem Skarbowym. - Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. To podatnik odpowiada za wszystkie zobowiązania podatkowe. Nie możemy zwalić winy na źle działający system - przestrzegał w "Studiu Biznes" Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce. - Warto porównać przychody. System jest omylny. Czasem się zdarza, że coś może nie zostać uwzględnione w formularzu PIT - zauważył.

Kontrolerzy RIO policzyli, że z kont instytucji kultury w gminie Nowe zniknęło 630 tys. zł Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić do podatku.

Więcej o: