Rozliczenie PIT 2022/2023. Nowe udogodnienie już dostępne. "Użytkownicy zgłaszali to w ankietach"

Od poniedziałku 20 lutego podatnicy mogą uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie rozliczenia PIT za pomocą systemu płatności BLIK. Ministerstwo Finansów chwali się, że to udogodnienie jest odpowiedzią na potrzeby podatników i ułatwi cały proces rozliczenia.

Od 15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja br. A to oznacza, że w usłudze Twój e-PIT na rządowym portalu podatkowym można już zobaczyć swoje roczne zeznanie podatkowe za 2022 r. Ministerstwo Finansów wylicza, że z usługi może skorzystać nawet ok. 24 mln osób.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

BLIK jako system płatności przy rozliczeniu podatkowym 

Od tego roku podatnicy mogą uregulować zobowiązania podatkowe związane z podatkiem PIT np. niedopłaty, w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności BLIK. Umożliwia on płacenie przy pomocy smartfonów, dzięki specjalnie generowanym, jednorazowym czekom z cyfrowym kodem. 

- Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy - zapewniała wiceministerka finansów Anna Chałupa. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Płatność BLIK podczas rozliczenia. Kto może skorzystać?

Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła możliwość płatności BLIK za roczne rozliczenie PIT osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom. Skorzystać z niej mogą więc rozliczający: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. 

- Dostępność BLIKA w sektorze finansów publicznych to ważny krok, który pozwoli przyspieszyć realizację usług i podnieść ich jakość. Jestem przekonany, że BLIK w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT osiągnie sukces i wielu Polaków będzie się rozliczać w ten sposób już stale - mówił Dariusz Marcjasz, Pełnomocnik Zarządu ds. Sektora Publicznego w Polskim Standardzie Płatności, operatorze systemu płatności mobilnych BLIK.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Więcej o: