Od 15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja br. A to oznacza, że w usłudze Twój e-PIT na rządowym portalu podatkowym można już zobaczyć swoje roczne zeznanie podatkowe za 2022 r. Ministerstwo Finansów wylicza, że z usługi może skorzystać nawet ok. 24 mln osób.
Od tego roku podatnicy mogą uregulować zobowiązania podatkowe związane z podatkiem PIT np. niedopłaty, w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności BLIK. Umożliwia on płacenie przy pomocy smartfonów, dzięki specjalnie generowanym, jednorazowym czekom z cyfrowym kodem.
- Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy - zapewniała wiceministerka finansów Anna Chałupa.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła możliwość płatności BLIK za roczne rozliczenie PIT osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom. Skorzystać z niej mogą więc rozliczający: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.
- Dostępność BLIKA w sektorze finansów publicznych to ważny krok, który pozwoli przyspieszyć realizację usług i podnieść ich jakość. Jestem przekonany, że BLIK w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT osiągnie sukces i wielu Polaków będzie się rozliczać w ten sposób już stale - mówił Dariusz Marcjasz, Pełnomocnik Zarządu ds. Sektora Publicznego w Polskim Standardzie Płatności, operatorze systemu płatności mobilnych BLIK.
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:
***
Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.