Kursy walut 28.02. Złoty słabszy do dolara, w tle inflacja i stopy [kurs dolara, funta, euro, franka]

Złoty zaczął wtorek od osłabienia wobec dolara amerykańskiego. Tuż przed 7:00 według rynkowych notowań jeden dolar był wyceniany na 4,45 zł. Za jedno euro na rynku trzeba było średnio płacić 4,71 zł, za franka szwajcarskiego 4,75 zł, a za funta 5,36 zł.

Kurs dolara wobec polskiego złotego przed 7:00 we wtorek 28 lutego rósł o 0,25 proc. Jak tłumaczą eksperci, dolar w ostatnim czasie umacnia się - nie tylko wobec złotego zresztą z powodu obaw, że walka z wysoką inflacją jest jeszcze daleko od zakończenia, podobnie jak cykl podwyżek stóp procentowych.

Dolar mocniejszy wobec złotego. Skąd te wzrosty amerykańskiej waluty? 

W poniedziałek po południu poznaliśmy najnowsze dane ze Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że inflacja znów zaczęła rosnąć - a spodziewano się jej spadku. Co ciekawe, bezpośrednio po danych dolar się osłabił (podobnie zresztą jak notowania giełdowe), dziś odrabia straty, ale też i w nieco dłuższym (miesiąc) terminie dobrze tę dolarową zwyżkę widać - zarówno wobec euro, jak i złotego. 

Notowania dolara wobec euro, wykres miesięczny.Notowania dolara wobec euro, wykres miesięczny. Źródło: investing.com

Notowania dolara wobec złotego, wykres miesięczny.Notowania dolara wobec złotego, wykres miesięczny. Źródło: investing.com

Inwestorzy zauważyli, że dezinflacja nie postępuje tak gładko, jak się tego wcześniej spodziewano - i przed czym zresztą ostrzegał już szef amerykańskiego banku centralnego, dla rynków najważniejszego takiego banku na świecie. To sprawia, że rosną oczekiwania dotyczące utrzymania stóp procentowych na wysokim poziomie, a w USA ich dalszego wzrostu. "Wieści te nie sprzyjają rynkowemu sentymentowi – obligacje i akcje ponownie spadają, a dolar doświadcza aprecjacji dzięki rosnącym oczekiwaniom w kontekście stóp procentowych Rezerwy Federalnej i swojemu statusowi safe haven. W ubiegłym tygodniu, podobnie jak w dwóch poprzednich, dolar umocnił się znacznie względem wszystkich walut G10 i większości głównych walut rynków wschodzących" - piszą analitycy firmy Ebury w komentarzu. Ta ucieczka do safe haven - z ang. bezpiecznej przystani, czyli dolara, skutkuje wzrostem jego notowań. 

Kurs euro wobec złotego mocno się nie zmienia. Polska waluta jest w tej parze w zasadzie wciąż w trendzie umocnienia (choć w kontekście tego, co dzieje się na kursie EUR/USD wydaje się, że powinno być inaczej). Według wspomnianych powyżej analityków, można to uzasadniać odrabianiem wcześniejszych strat przez złotego wobec euro, szczególnie na tle innych walut regionu. We wtorek rano kurs EUR/PLN minimalnie rośnie, poniżej pokazujemy, jak wygląda to w dłuższym terminie: 

Notowania euro wobec złotego, wykres miesięczny.Notowania euro wobec złotego, wykres miesięczny. Źródło: investing.com

Złoty lekko słabnie także wobec franka szwajcarskiego - szwajcarska waluta drożeje o około 0,15 proc., kurs jest na poziomie 4,75 zł. Funt brytyjski zyskuje wobec złotego w podobnym tempie i wyceniany jest na 5,36 zł. 

Co wydarzy się w gospodarce?

To jeszcze średnie kursy Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z tabelą opublikowaną w poniedziałek 27 lutego w południe, jeden dolar wyceniony został na 4,4697 zł, euro na 4,7162 zł, frank szwajcarski na 4,7487 zł, a funt brytyjski na 5,3523 zł. Nowych danych należy spodziewać się dziś (28 lutego) między godziną 11:45 a 12:15.

Jeśli chodzi o dane z gospodarki, to dziś o 10:00 dowiemy się, jak w szczegółach wyglądał PKB za czwarty kwartał. Dla złotego ważniejsze są jednak wciąż informacje płynące spoza Polski - chyba, że finalne dane GUS okażą się znacznie odbiegać od oczekiwań. Przypomnijmy, według pierwszego odczytu polski PKB urósł w czwartym kwartale realnie o 2 proc. rok do roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym tekście:

Premier Mateusz Morawiecki. Nowe dane z gospodarki. Ktoś wcisnął hamulec i wdusza go coraz mocniej

Więcej o: