Nowe dane z polskiej gospodarki. Ktoś wcisnął hamulec i wdusza go coraz mocniej

PKB Polski Polski w czwartym kwartale 2022 r. urósł realnie o 2 proc. rok do roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Był to zdecydowanie najsłabszy odczyt w całym 2022 r.

2 proc. - o tyle, według najnowszych danych GUS, wzrósł w czwartym kwartale 2022 r. Produkt Krajowy Brutto Polski rok do roku (tj. w porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r.). To tzw. szybki szacunek, który w kolejnych miesiącach może być jeszcze weryfikowany (i często jest).

Wynik 2 proc. jest w miarę zgodny z prognozami ekonomistów. "W miarę", bo ostatnio wahały się w granicach 2-2,5 proc., ale jednak zwykle spodziewano się odczytu w granicach 2,2-2,4 proc. Dużą podpowiedź co do szacowanego tempa wzrostu PKB w ostatnim kwartale ub.r. GUS dał analitykom dwa tygodnie temu, gdy opublikował wstępny szacunek PKB za cały 2022 r. (wzrost o 4,9 proc. rok do roku). Na tej podstawie można było przewidywać, w jakim tempie polska gospodarka rozwijała się w ostatnim kwartale ub.r.

Wzrost PKB Polski o 2 proc. to oczywiście odczyt realny, czyli już po odjęciu efektu inflacji. Nominalnie polska gospodarka przez rok urosła pewnie o ok. 20 proc., ale przygniatająca większość tego skoku wynika po prostu ze wzrostu cen, a nie organicznego, zdrowego wzrostu wartości urobku polskiej gospodarki.

PKB Polski - są nowe dane. "Polska gospodarka jest w recesji"

Kwartał do kwartału - tj. w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 r. - PKB Polski spadł w czwartym kwartale ub.r. o 2,4 proc. (odczyt wyrównany sezonowo) - po wzroście o 1 proc. w trzecim kwartale i spadku o 2,3 proc. w drugim kwartale. Bardzo dobry był tylko pierwszy kwartał ub.r., gdy PKB urósł nam przez kwartał o 4,3 proc.

Polska gospodarka jest w recesji od II kwartału 2022 roku

- komentują ekonomiści mBanku.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

PKB Polski 2 proc. To oznacza duże hamowanie

Dane nie pozostawiają wątpliwości - 2022 r. był rokiem silnego hamowania polskiej gospodarki. Cały czas jechaliśmy do przodu (jeśli porównujemy się rok do roku), ale z prędkości autostradowej zwolniliśmy do adekwatnej bardziej dla szosy powiatowej. 

Według danych GUS, w pierwszym kwartale 2022 r. PKB Polski urósł realnie rok do roku aż o 8,6 proc., w drugim o 5,8 proc., a w trzecim o 3,6 proc. Do tego zestawu teraz dochodzi 2 proc. w czwartym kwartale. Wzrost PKB Polski o 2 proc. rok do roku w czwartym kwartale ub.r. to najgorszy wynik od niespełna dwóch lat (od pierwszego kwartału 2021 r.).

Ale o ile porównanie rok do roku pokazuje jeszcze jakiś ruch do przodu, to kwartał do kwartału - jak pokazaliśmy wyżej - już właściwie nie. Od wiosny albo się cofaliśmy albo turlaliśmy się do przodu pomalutku. Można powiedzieć, że w 2022 r. polska gospodarka miała dobry pierwszy kwartał i słabe trzy kolejne.

Prognozy na 2023 r. nie są pozytywne. Średniorocznie PKB Polski ma urosnąć symbolicznie, w zależności od analizy, o ok. 0,4-1 proc. Wielce prawdopodobny jest spadek PKB rok do roku w pierwszym kwartale br. Każdy kolejny kwartał ma (np. według prognoz NBP czy Credit Agricole) przynosić nieco szybszy wzrost rok do roku, ale maksymalnie do poziomu 2-3 proc. w ostatnim kwartale br.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Zobacz wideo Kotecki: Nie oczekujmy zbyt gwałtownego ożywienia w gospodarce
Więcej o: