55 mln zł dla 26-latka. Marian Banaś zapowiedział kontrolę w NCBiR

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Wątpliwości budzi realizacja konkursu "Szybka ścieżka - Innowacje Cyfrowe".

- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało prawie 800 mln zł w konkursie "Szybka Ścieżka", opinia publiczna jest tym zainteresowana, my aktualnie analizujemy dane, kontrola NIK się odbędzie - przekazał we wtorek (28 lutego) prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś na antenie Radia Zet.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Czy Marian Banaś powinien mieć uchylony immunitet? Pytamy posła Biernackiego

Prezes NIK Marian Banaś zapowiedział kontrolę. Na celowniku firma 26-latka

"Szybka Ścieżka" realizowana jest ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju doceniło 117 projektów, a o pieniądze (średnia kwota dofinansowania wyniosła 5,5 mln zł) mogły starać się zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa. Wątpliwości budzi jednak wybór podmiotów, do których trafiły granty w ramach rozstrzygnięcia konkursu.

Nabór wniosków miał trwać od 19 października do 4 listopada 2022 r., do godz. 16.00. Czas jednak został wydłużony do północy. Dzięki temu spółka z Gdańska - założona przez 26-latka - zdążyła wysłać zgłoszenie projektu "Rozwiązanie IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu".  Dokumenty wpłynęły o godz. 23.22. 

"Spółka, rekomendowana do dofinansowania w kwocie prawie 55 milionów złotych, została zarejestrowana przez młodego mężczyznę  pięć dni po ogłoszeniu konkursu, a - według relacji parlamentarzystów [Dariusza Jońskiego i Mariusza Szczerby - red.] - jej pomysł na innowację jest z powodzeniem stosowany już od lat" - pisał 14 lutego portal Zawsze Pomorze.

Więcej na temat młodego przedsiębiorcy w artykule:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało oświadczenie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało w wydanym oświadczeniu, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej "przeprowadza kontrolę prawidłowości przeprowadzenia konkursu Szybka Ścieżka - Innowacje cyfrowe", w którym firma otrzymała rekomendację dofinansowania w wysokości niemal 55 mln zł. Instytucja zapewniła też, że każdorazowo "przeprowadzana jest analiza ryzyka możliwości wystąpienia nieprawidłowości dotyczących merytorycznej lub finansowej realizacji projektu", a wydłużenie terminu składania wniosków wynikało ze spowolnienia działania służącej do tego platformy internetowej.

 

Więcej o: