Wyższe emerytury od 1 marca. Dla ponad 100 tys. osób oznacza to podwyżkę o 1 tys. zł

W środę 1 marca emerytury ulegną waloryzacji o 14,8 proc. Dla ponad 100 tysięcy seniorów oznacza to podwyżkę świadczenia o około 1 tys. zł brutto. Osoba z najwyższą emeryturą w Polsce będzie dostawać aż o 4 tys. zł więcej.

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera pewien mieszkaniec Poznania, który pracował i odprowadzał składki przez 58 lat. Na emeryturę przeszedł dopiero przed osiemdziesiątką, a jego świadczenie wynosi brutto ponad 27,6 tys. złotych miesięcznie - podał Business Insider. Portal wyliczył, że po waloryzacji 1 marca emerytura tego mężczyzny wzrośnie aż o 4 tys. zł brutto.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Według danych ZUS z marca 2022 r. około 108,5 tys. seniorów otrzymywało emeryturę wyższą niż 7 tys. zł, co oznacza, że nadchodząca waloryzacja o 14,8 proc. da im podwyżkę rzędu 1 tys. zł brutto. "Po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej oznacza to przelew z ZUS wyższy o ok. 800 zł" - dodaje Business Insider.

O tym, o ile złotych po marcowej waloryzacji wzrośnie emerytura pozostałych świadczeniobiorców, napisał w poniedziałek Mikołaj Fidziński z Gazeta.pl:

Trzynasta emerytura. Kiedy przyjdzie przelew? Do niektórych dotrze wcześniej

Za około miesiąc ruszą wypłaty 13. emerytury, czyli gwarantowanego ustawowo dodatku, który otrzymują wszyscy emeryci i renciści niezależnie od wysokości zasadniczego świadczenia. Wysokość trzynastej emerytury równa jest kwocie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, czyli obecnie 1588,44 zł brutto.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

ZUS wysyła pieniądze 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca, ale - z racji, że 1 kwietnia przypada w tym razem w sobotę, a 10 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny - niektóre osoby dostaną pieniądze o kilka dni wcześniej.

Więcej o: