Orlen może obniżyć ceny paliw? Główny ekonomista: Można wszystko, ale to jest samobójstwo

PKN Orlen może obniżyć ceny paliw, ale nie bez poważnych konsekwencji - tłumaczył dr Adam Czyżewski, główny ekonomista koncernu w programie "Studio Biznes". Wyjaśnił również, co wpływa na ceny paliw na stacjach.
Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

- Ceny odnosimy do bieżących cen paliw na rynkach ARA [Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia - przyp. red.], które od IV kwartału od 2021 roku kształtują się w oderwaniu od cen ropy - powiedział główny ekonomista PKN Orlen, po czym wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur MPK Wrocław składa pozew przeciwko PKN Orlen. "Chcemy odzyskać pieniądze"

Ceny paliw mogą być niższe? Główny ekonomista PKN Orlen tłumaczy

Karolina Hytrek-Prosiecka, prowadząca program "Studio Biznes", wskazała na ubiegłoroczny zysk i zapytała, czy Orlen może obniżyć ceny paliw. - Wszystko można. Zrobił to premier Węgier Viktor Orban i do czego to doprowadziło? - odparł dr Adam Czyżewski.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekonomista wyjaśniał, co się stanie, jeśli PKN Orlen obniży ceny hurtowe w stosunku do cen na rynku ARA, a w Polsce będziemy mieć tańsze paliwo, niż w sąsiednich krajach. - To jest po prostu samobójstwo - ocenił. Więcej w materiale wideo, który umieściliśmy na początku tego tekstu.

PKN Orlen z ogromnym zyskiem za 2022 rok

Grupa Orlen wypracowała w IV kwartale 2022 roku zysk netto w wysokości 8,1 mld zł, a przychody wyniosły ponad 100 mld zł. W całym ubiegłym roku spółka wypracowała zysk w wysokości 21,5 mld zł, a jej przychody wyniosły niemal 280 mld zł.

Daniel Obajtek podczas konferencji PKN Orla Obajtek o kontrakcie na ropę: Do reżimu Putina trafiłyby pieniądze z kar

Więcej o: