Emerytura brytyjska, ceny polskie. Seniorzy z Wysp ściągają nad Wisłę. "Zawsze chciałam mieszkać na wsi"

- Zawsze chciałam mieszkań na wsi, uprawiać własne warzywa - tak o powodach przeprowadzki do Polski mówi brytyjska emerytka. Podobnie jak wielu jej rodaków, wybrała Polskę na miejsce spędzenia jesieni życia.

Brytyjscy emeryci coraz częściej osiedlają się w Polsce - twierdzi "Daily Mail" powołując się na historię dwóch par, które uznały nasz kraj za najlepsze miejsce na ziemi. Brytyjski dziennik opisuje m.in. historię Marianne Goodman, która cieszy się z przeprowadzki do Polski.

Podobnie jak 30 proc. innych brytyjskich emerytów, którzy zdecydowali się opuścić kraj i wybrało Polskę. Kobieta zdecydowała się na przeprowadzkę do naszego kraju w poszukiwaniu spokojniejszego życia. Obecnie mieszka szczęśliwie w małej wiosce w północno-zachodniej części kraju wraz z mężem i synem.

Zobacz wideo Ku przestrodze. Pieszy zderzył się z autobusem

Emeryci z Wielkiej Brytanii wybierają Polskę

Opisywana przez dziennik para znalazła posiadłość o wartość 130 tys. funtów w okolicach Malborka i postanowiła ją kupić. - Zabieramy ze sobą nasze psy, koty, fretkę, chciałbym mieć też kilka kóz i kurczaków - mówi cytowany przez dziennik mężczyzna. - Zawsze chciałam mieszkań na wsi, uprawiać własne warzywa - stwierdziła emerytowana pracowniczka brytyjskiego banku

Powody decyzji Brytyjczyków są oczywiste. Koszty utrzymania są znacznie niższe niż w Wielkiej Brytanii, co sprawia, że Polska to świetna opcja dla emerytów szukających niedrogiego miejsca do spędzenia starości.

Brytyjska emerytura znacznie wyższa od polskiej

Z polskiej perspektywy ceny są wysokie, jednak na tle Europy Polska ma obecnie jedne z najniższych cen podstawowych produktów spożywczych i usług. To sprawia, że życie tutaj jest znacznie tańsze niż w Wielkiej Brytanii. Emeryci mogą też cieszyć się większą prywatnością i spokojem w porównaniu do dużych miast w UK.

Brytyjski system emerytalny różni się od polskiego. Emerytura składa się z trzech segmentów: "State Pension" - emerytura "państwowa", "Personal Pension" - emerytura wypracowana we własnym zakresie oraz "Workplace Pension" czyli emerytura pracownicza. 

Wysokość pierwszego ze składników wynosi obecnie ok. 185 funtów tygodniowo. Tylko z państwowej emerytury świadczenie wynosi więc równowartość ok. 4200 zł miesięcznie. Dane brytyjskiego rządu wskazują, że przeciętne świadczenie emerytalne wynosi w Wielkiej Brytanii 15 tys. funtów rocznie. To równowartość ok. 80 tys. zł., czyli 6600 zł miesięcznie. Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wyniosła w Polsce ok. 2700 zł. Przy czym dla mężczyzn wynosi 3184 zł brutto, a dla kobiet - 2128 zł brutto. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: