Jak sprawdzić, ile pieniędzy mamy w PPK? Wystarczy kilka kliknięć

Trwa autozapis do PPK. Na koniec lutego w Pracowniczych Planach Kapitałowych odkładało ok. 35 proc. osób uprawnionych. Jak sprawdzić, ile pieniędzy mamy uzbierane w PPK? Można to bardzo łatwo zrobić za pośrednictwem serwisu internetowego MojePPK.

Trwa tzw. autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z końcem lutego br. wszystkie deklaracje rezygnacji z wpłat na PPK straciły ważność. Jeśli ktoś nadal nie chce tam odkładać środków, musi złożyć deklarację u swojego pracodawcy ponownie. Jeśli tego nie zrobi - zostanie z automatu "zaciągnięty" do PPK.

Dziś do PPK (stan na koniec lutego br.) należy niemal 2,6 mln osób, czyli ok. 35 proc. pracowników uprawnionych do udziału w programie. Najwięcej zaufania PPK wzbudziły w największych firmach (ponad 250 pracowników) - tu partycypacja sięga 53 proc. Najrzadziej do PPK należą pracownicy sektora publicznego (partycypacja ok. 21 proc.). 

. Autozapis do PPK już 1 marca. Zostać w PPK czy się wypisać? Podpowiadamy

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Jak sprawdzić, ile pieniędzy mamy w PPK?

Na PPK danego pracownika domyślnie wędruje co miesiąc 2 proc. jego miesięcznej pensji, czyli np. 100 zł przy pensji brutto 5 tys. zł. Można jednak odkładać więcej, jeśli się chce - nawet do 4 proc. wynagrodzenia. Ale można też mniej - osoby z pensją do 120 proc. płacy minimalnej (obecnie 4188 zł, a od lipca 4320 zł brutto) mają prawo do obniżenia składki do tylko 0,50 proc.

Do tego na PPK pracownika idzie składka pracodawcy. Domyślnie to 1,5 proc. pensji brutto, czyli np. 75 zł przy płacy 5 tys. zł. Część firm w ramach benefitu dla pracowników podnosi jednak składkę aż do 4 proc.

Do tego raz do roku na PPK trafia dopłata od państwa (240 zł), a raz na sam początek 250 zł.

Jak sprawdzić aktualny stan swojego PPK? Służy do tego m.in. serwis MojePPK  Dostęp do swojego prywatnego rachunku ma tam każdy uczestnik programu - poprzez Profil Zaufany lub za pomocą konta w serwisie. Techniczne szczegóły (m.in. sposób rejestracji konta w serwisie) można znaleźć choćby na stronie PPK.

Portal ma wyłącznie charakter informacyjny. Można za jego pośrednictwem sprawdzić łączną wartość środków na swoim PPK z podziałem na wpłaty własne, pracodawcy i państwa (oraz oczywiście ewentualne zyski - wszak te środki są inwestowane), a także historię tych wpłat. 

 

Co ważne, serwis MojePPK jest zbiorem PPK prowadzonych u różnych pracodawców (w trakcie kariery zawodowej można mieć kilka rachunków PPK). Ale generalnie również instytucja finansowa, która prowadzi PPK w imieniu naszego obecnego pracodawcy, powinna udostępnić nam dostęp do konta internetowego, na którym można sprawdzić stan środków na tym konkretnym rachunku.

Pieniądze (zdjęcie ilustrujące) Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak wypłacić pieniądze z PPK?

Na PPK nie trzeba trzymać pieniędzy do emerytury

Środki z PPK najkorzystniej dotrzymać do 60. urodzin (wówczas wypłata jest najkorzystniejsza m.in. podatkowo), ale generalnie można je wycofać w każdym momencie. W takiej sytuacji na pewno odzyska się wszystkie wpłacone przez siebie składki. Przepadną dopłaty rządowe (powitalna 250 zł i coroczne 240 zł), 30 proc. wpłat pracodawcy trafi na nasze subkonto w ZUS (pozostałe 70 proc. trafi do nas!), dodatkowo od ewentualnych zysków (ale zysków, nie od wpłaconych środków!) pobrany zostanie 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych.

W określonych przypadkach możesz też "podebrać" trochę pieniędzy ze swojego PPK. Można wypłacić do 25 proc. środków przy poważnej chorobie pracownika, jego małżonka lub dziecka (bez obowiązku zwrotu) i nawet do 100 proc. środków na wkład własny m.in. przy zakupie mieszkania czy budowie domu (z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat).

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Więcej o: