Ugoda i przewalutowanie. KNF ma propozycje dla frankowiczów. "Bez rozstrzygnięć sądowych"

Kredyty frankowe przewalutowane na złoty - to według szefa Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego jeden ze sposobów, który rozwiązałby gordyjski węzeł frankowiczów.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski przedstawił propozycje, które mogłyby rozwiązać problemy z kredytami frankowymi. Wiele osób, które zaciągnęły kredyty w szwajcarskiej walucie, po dekadach uiszczania rat wciąż do spłaty mają więcej, niż pożyczyli od banku. I więcej, niż wynosi wartość nieruchomości. 

Zobacz wideo Joanna Scheuring-Wielgus gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (15.03)

KNF ma propozycje dla frankowiczów. Nie tylko przewalutowanie

Szef KNF w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zaproponował, by banki i kredytobiorcy poszli na ugodę. Chce przewalutowywania kredytów frankowych na złotowe. Tak, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie. 

Klienci, którzy nie skorzystaliby z tej możliwości i woleliby pozostać przy kredycie walutowym, spłacaliby go po średnim kursie w NBP. Ustawowe rozwiązanie w praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć sądowych

- mówił.

Jastrzębski zapewnia, że KNF zależy na szybkim wprowadzeniu tego typu regulacji. - Chcemy mieć te założenia na czarną godzinę, aby - jeżeli zapadnie decyzja o konieczności wdrożenia tego rozwiązania - było ono profesjonalnie i rzetelnie przygotowane - wskazywał.

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej ws. powiązań partii Republikańskiej z NCBiR. Warszawa, 1 marca 2023 r. Afera NCBiR może słono kosztować. Polska może stracić setki milionów z UE

Frankowicze z Getinu bez szans na pieniądze? Prawnik: Nie pomoże nawet komornik

Nie wiadomo, czy ewentualna propozycja dotyczyłaby wszystkich banków. W dość wyjątkowej sytuacji mogą być ci, którzy zobowiązanie frankowe zaciągali wobec GetinBanku (wcześniej DomBanku). Skąd te wątpliwości? Jesienią Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Powodem była zła sytuacja finansowa oraz ryzyko upadłości.

- Istnieje realne ryzyko, że nawet po sądowym ustaleniu nieważności spornej umowy klienci tego banku nie będą mogli odzyskać należnych im pieniędzy - wyjaśnia w rozmowie z serwisem Bankier.pl Andrzej Zarzecki, prawnik, członek zarządu kancelarii Prosperitas, specjalizującej się w sprawach kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego.

Klienci GetinBanku, którzy w banku mają konto i trzymają na nim oszczędności, zmiany natomiast niemal nie zauważą - staną się klientami innego podmiotu.

Chiny. Premier Li Keqiang z prawej, z lewej Xi Jinping. Chiny nie mierzyły tak nisko w gospodarce od trzech dekad. Jest powód

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: