PKN Orlen pokazał wyniki finansowe za 2022 r. Gigantyczne zyski. Obajtek mówi, że na tym nie koniec

Grupa PKN Orlen zakończyła poprzedni rok z zyskiem netto w wysokości 21,5 mld zł oraz osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 278 mld zł. Wzrost zanotowano prawie we wszystkich segmentach działalności firmy. Daniel Obajtek zapowiedział nowe inwestycje PKN Orlen.

W piątek grupa Orlen po raz pierwszy pokazała wyniki finansowe uwzględniające działalność czterech firm: PKN Orlen, Energi, Lotosu oraz PGNiG.

- Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN Orlen, Grupy LOTOS i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy - zapewnił Daniel Obajtek.  

Zobacz wideo Karnowski: Nie rozumiem, dlaczego połączono Orlen z Lotosem

PKN Orlen zwiększył swoje zyski

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 102,3 mld zł oraz zysk netto w wysokości 8,1 mld zł. Z kolei zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, wyniósł 16,1 mld zł. W perspektywie całego roku to 38,7 mld zł. 

"Tylko w 2022 r. Grupa Orlen odprowadziła do budżetu państwa 39 mld zł z tytułu podatków, czyli o ok. 13 miliardów złotych więcej niż w 2015 r." - czytamy w komunikacie firmy. 

PKN Orlen: Zwiększono zyski w głównych segmentach

Z danych opublikowanych przez grupę Orlenu wynika, że w ostatnim kwartalne 2022 r. zwiększyła ona zyski w wielu segmentach swojej działalności. Rafinerie wypracowały zysk skorygowany o zdarzenia jednorazowe w wysokości 10,9 mld zł, z czego 3,6 mld zł to wynik przejętej Grupy LOTOS.

Z kolei zysk z wydobycia ropy i gazu w ostatnim kwartale wyniósł 6,3 mld zł, a zysk operacyjny z petrochemii wyniósł 583 mln zł. Energetyka osiągnęła 364 mln zł zysku, a segment gazu zanotował w czwartym kwartale wynik na poziomie minus 2,1 mld zł.  

Sprzedaż na stacjach paliw w Polsce nie była kluczowa

Z kolei sprzedaż detaliczna (stacje paliw) grupy petrochemicznego giganta wyniosła w czwartym kwartale 2022 r. zysk EBITDA (przed potraceniem odsetek od kredytów podatków czy amortyzacji) - 665 mln zł. To efekt wzrostów sprzedaży w Polsce o 6 proc., w Czechach o 5 proc., a na Litwie o 2 proc. W oficjalnym komunikacie czytamy, że sprzedaż na stacjach paliw w Polsce, która odpowiadała za ok. 3 proc. zysku operacyjnego, miała niewielki wpływ na wynik Orlenu.  

- Tylko w minionym roku na realizację największego w historii koncernu programu inwestycyjnego przeznaczyliśmy, już jako jedna grupa, rekordową kwotę 19,6 mld zł. W tym roku wzrośnie ona aż do 36 mld zł. To ogromne środki, które w dużej mierze przeznaczymy na skuteczną transformację energetyczną, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz zeroemisyjnej technologii jądrowej - zapowiedział Daniel Obajtek.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PKN Orlen zapowiada duże inwestycje

W komunikacie wskazano m.in., że koncern inwestuje w produkcję biogazu i biometanu, budując pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), która realnie przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym.

Co więcej, podjęto decyzję o budowie pierwszego na polskim morzu terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych oraz prowadzone są prace związane z budową kolejnej farmy fotowoltaicznej, o mocy 65 MW, która powstanie w miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim. 

PKN Orlen obniżył jednocześnie zadłużenie o 7,2 mld zł (kwartał do kwartału) i o 14,6 mld zł (w ujęciu rocznym) stosunek długu netto do wyniku operacyjnego EBITDA. Dzięki czemu koncern otrzymał najwyższe w historii oceny ratingowe. Agencja Moody’s Investors Service podwyższyła ocenę do poziomu A3, a Agencja Fitch Ratings podniosła aż o dwa poziomy długoterminowy rating koncernu do "BBB+". 

Więcej o: