Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przeprowadziła we wtorek zaległą kontrolę w libijskich magazynach, która wykazała, że "10 beczek zawierających około 2,5 tony naturalnego uranu w postaci UOC (koncentratu rudy uranu), które wcześniej zostały zadeklarowane przez Libię jako przechowywane w tej lokalizacji, nie znajdowały się w tym miejscu" - przytacza Reuters.
Inspekcja to została przełożona, ponieważ Libia zaalarmowała, że nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa inspektorom. Magazyn jest zlokalizowany bowiem poza terenem kontrolowanym przez uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii.
Nie wiadomo ani kiedy beczki zostały zabrane, ani kto to zrobił. Pewne jest jedynie ich zniknięcie. Branżowy portal Napromieniowani.pl spekuluje, że istnieje ryzyko sprzedaży ich na czarnym rynku w całości lub w partiach. MAEA poinformowała, że wszczęła postępowanie, które ma wyjaśnić, kiedy i gdzie zniknęły beczki.
Napromieniowani.pl wyjaśniają, że zaginiony uran ze względu na intensywnie żółtą barwę, nazywany jest Yellow Cake - żółtym ciastem, a jego zaginiony koncentrat jest żółto-pomarańczowym, gruboziarnistym proszkiem, składającym się z mieszaniny tlenków uranu (głównie U3O8) i innych związków uranu.
Według wspominanego portalu pomimo wysokiej zawartości uranu nie wykazuje on wysokiej promieniotwórczości. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi wydał jednak oświadczenie, w którym wskazywał, że "utrata wiedzy o obecnej lokalizacji materiału jądrowego może stanowić ryzyko radiologiczne, a także obawy związane z bezpieczeństwem jądrowym".
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Yellow Cake - jak opisuje portal Napromieniowani.pl - jest nierozpuszczalny w wodzie a uzyskanie z niego wzbogaconego uranu wymaga zaawansowanego przemysłu jądrowego. Agencja Reutera przypomina jednak, że w 2003 roku Libia zrezygnowała z programu broni jądrowej, w ramach którego uzyskała wirówki mogące wzbogacać uran, a także informacje o projekcie bomby atomowej. Trzeba też przyznać, że od 2011 roku w tym kraju panuje chaos, który - jak widać - może prowadzić do np. zgubienia 10 beczek uranu.
***
Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu: