Małe elektrownie jądrowe coraz bliżej. Orlen zostanie kluczowym partnerem

Nieduże, modułowe elektrownie jądrowe oparte na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) mają powstać w Polsce jeszcze w tej dekadzie. W czwartek Narodowy Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały umowę o współpracy przy ich budowie.

"Polska stoi przed koniecznością głębokiej transformacji swojego sektora energetycznego ze względu na wymogi ochrony powietrza i klimatu" - czytamy w oficjalnym komunikacie NFOŚiGW. Fundusz dodaje, że "czystą, ekologiczną i perspektywiczną alternatywą dla węgla kamiennego i brunatnego jest produkcja energii elektrycznej i ciepła przez nowoczesną energetykę nuklearną".  

Zobacz wideo

Orlen został kluczowym partnerem

Z tego powodu w czwartek 16 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Orlen Synthos Green Energy podpisały w Warszawie w siedzibie NFOŚiGW umowę, która "ma doprowadzić do przygotowania, budowy i komercjalizacji obiektów energetyki jądrowej przy wykorzystaniu reaktorów typu BWRX-300".  

Szczegóły umowy zakładają, że w latach 2029-2036 w Polsce powstanie system elektrowni SMR o łącznej mocy około 10 tysięcy MWe (megawatów mocy elektrycznej). Każda mała siłownia jądrowa ma składać się z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy elektrycznej 300 MWe i mocy cieplnej 870 MWt. Według wstępnych założeń elektrownie mają powstać w 10 wytypowanych lokalizacjach, a każda z nich będzie mogła być eksploatowana przez 60 lat.  

Małe elektrownie jądrowe już wkrótce

- Reaktory typu SMR to obiekty znacznie mniejsze niż w przypadku typowej elektrowni atomowej, a z uwagi na ich stosunkowo niewielkie rozmiary, będą one bardziej przystępne cenowo, a także w pełni bezpieczne - mówił wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, cytowany w oficjalnym komunikacie.  

- To nowoczesne przedsięwzięcia wpisujące się w program dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego i przemysłu, które zagwarantują Polakom i polskim przedsiębiorstwom stabilne dostawy prądu i ciepła po przystępnych cenach. A jednocześnie w skali państwa przyczynią się do poprawy jakości środowiska oraz wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski - uzupełniał wiceszef NFOŚiGW Sławomir Mazurek. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska musi zmienić swoje źródła energetyczne

Elektrownia jądrowa SMR może być zbudowana w ciągu 24-36 miesięcy na terenie stanowiącym zaledwie 10 proc. dużej siłowni atomowej, przy czym sama tzw. wyspa jądrowa - jak wyjaśnia NFOŚiGW - zajmie jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego. I dobrze, bo do roku 2040 wyłączonych zostanie około 19,8 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach zawodowych zasilanych węglem, które powinna zastąpić m.in. jądrowa technologia BWRX-300. 

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: