500 Plus nie zmieni się w 800 Plus. Rzecznik PiS: Politycy czasem snują marzenia

- Politycy czasem snują swoje marzenia, jeżeli chodzi o waloryzację tego programu - tak Rafał Bochenek rzecznik PiS skomentował sugestie, że program 500 Plus zmieni się w 800 Plus. Do tablicy wywołali go europoseł PiS Ryszard Czarnecki i poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. Co mówili?

W programie "Graffiti" na antenie Polsat News Rafał Bochenek był pytany m.in. o program 500 Plus i jego ewentualną waloryzację. Rzecznik PiS przedstawił sprawę jasno - nie trwają żadne prace nad podwyższeniem kwoty świadczenia. 

Zobacz wideo Filip Piotrowski gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (17.03)

500 Plus do zmiany? Jasna deklaracja rzecznika rządu

Bochenek zapewnił, że rząd nie pracuje nad żadnymi zmianami w programie 500 Plus i nie ma takich planów na przyszłość. Dodał, że program jest skuteczny i cieszy się dużym poparciem społecznym.

Politycy czasem snują swoje marzenia, jeżeli chodzi o waloryzację tego programu. Nie ma żadnych prac w tym zakresie obecnie

- powiedział gość stacji. 

Podkreślił też, że nie zmieni się sposób wypłacania środków. 

Nie ma prac, które zmierzałyby do jakichś zmian, jeżeli chodzi o sposób wypłaty, czy kwotę wypłaty tego świadczenia 500 Plus. Poza tym, panie redaktorze, gdybyśmy zmieniali kwotę z 500 złotych na 800 złotych, to byłaby to de facto likwidacja programu "Rodzina 500 Plus"

- dodał. 

Rzecznik rządu podkreślił, że program 500 Plus jest jednym z najważniejszych osiągnięć rządu Zjednoczonej Prawicy. Odniósł się też do zarzutów dotyczących spadku realnej wartości świadczenia.

- Proszę sobie wyobrazić, jak wyglądałoby oblicze polskich rodzin, dzieci, gdyby tego programu w ogóle nie było. Gdyby nie było wyprawki, gdyby nie było trzynastej, czternastej emerytury, jaka byłaby sytuacje emerytów? A do tego zmierzają zapowiedzi wielu polityków Platformy Obywatelskiej, którzy dzisiaj walczą o powrót do władzy - mówił. 

Poseł PiS o potrzebie reformy 500 Plus

Dlaczego jednak rzecznik partii musiał odnosić się do ewentualnych zmian w programie 500 Plus? Do odpowiedzi wywołał go partyjny kolega. - Waloryzacja 500 Plus jest potrzebna - ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z "Super Expressem". Dodał, że należy przy tym wziąć pod uwagę możliwości budżetowe, ale "jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł".

Przyjrzeć świadczeniu chce się też inny polityk Zjednoczonej Prawicy. Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski stwierdził, że jest za podwyższeniem świadczenia 500 Plus do kwoty ok. 800 zł, ale jednocześnie popiera ograniczenie programu. - Przy tym dodatku trzeba wprowadzić progi dochodowe - mówił.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: