Polska stalowym sercem Europy. Rząd zapowiada nową inwestycję za miliardy. "Ekologiczna huta"

- To ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nieoparta na tych starych zasadach - tak Marek Wesoły, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych mówi o nowej, planowanej w Polsce inwestycji. Rząd za miliardy chce zbudować stalownię.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin, ogłosiło, że przygotowuje się do realizacji nowego projektu inwestycyjnego. Chodzi o budowę stalowni. Zakład miałby być zlokalizowany na terenie Rudy Śląskiej. Koszt inwestycji może sięgnąć 5 mld zł.

Zobacz wideo Joanna Mucha gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (20.03)

"Obecnie trwają prace analityczne. Kolejnym etapem będzie przygotowanie koniecznej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń" - czytamy w oświadczeniu MAP cytowanym przez Polską Agencję Prasową. Przedstawiciel rządu zapewnił, że obiekt będzie wykorzystywał najnowocześniejsze technologie.

To ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nieoparta na tych starych zasadach

- mówił Marek Wesoły, wiceszef MAP, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego 

Nowa stalownia w Polsce ma załatać dziurę po tej ukraińskiej

Inwestycja ma być odpowiedzią na zagrożenie dostaw stali z Ukrainy, gdzie trwa wojna. Jednym z "łupów" Władimira Putina padła duża huta w Mariupolu, do tej pory istotny dostawca surowca dla Polski i części Europy. 

Obecnie trwają prace analityczne dotyczące lokalizacji, dokumentacji i pozwoleń. MAP dodało, że równolegle prowadzone są analizy dotyczące konsolidacji branży hutniczej w Polsce.

Przedstawiciele sektora hutniczego apelują o pilne zwiększenie zdolności produkcyjnych stali o 2,5-3 mln ton rocznie. Wskazują również na potrzebę modernizacji istniejących zakładów i poprawy ich konkurencyjności.

Bank UBS. Zurich, 18 marca 2023 r. Credit Suisse ratowany przez UBS. Ekspert: Szwajcaria została skompromitowana

Produkcja stali rośnie

Obecnie największym producentem stali w Polsce jest międzynarodowy koncern ArcelorMittal, który skupia 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego. Pozostałe zakłady należą do kapitału prywatnego lub państwowego.

Według danych GUS, w 2020 r. w Polsce wyprodukowano 7,9 mln ton stali surowej, a w 2021 r. 8,6 mln ton. Zapotrzebowanie na ten surowiec znacznie przewyższa krajową produkcję i wynosi około 15 mln ton rocznie. Jak donosi "Magazyn Przemysłowy", globalna produkcja stali w 2021 r. wzrosła do 1 mld 951 mln ton, czyli o 3,8 proc. Było to nowym rekordem produkcji stali surowej w historii światowego hutnictwa.

O tym, jak istotne mogą być niedobory stali, przekonaliśmy się przed rokiem. W marcu 2022 r. na rynku zaczęło brakować stali nierdzewnej, potrzebnej m.in. w fabrykach AGD i samochodów. Fabrykom groziło nawet zatrzymanie produkcji. Polska jest tymczasem największym eksporterem sprzętu AGD na w Europie. Na świecie pod tym względem zajmujemy drugie miejsce.  

Chiny. Premier Li Keqiang z prawej, z lewej Xi Jinping. Chiny nie mierzyły tak nisko w gospodarce od trzech dekad. Jest powód

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: