500 Plus, według coraz liczniejszych głosów ekspertów, straciło swoją siłę nabywczą. Powodem jest oczywiście inflacja, która w ostatnich miesiącach osiągnęła najwyższe od dekad poziomy. Stąd też głosy, by wartość świadczenia podnieść.
Tego typu wypowiedzi padają nawet z obozu władzy. Co jednak sądzą Polacy? Sprawdził to "Super Express". Pierwszy wniosek z badania?
Według 70 proc. ankietowanych wzrost wartości 500 Plus pomogłoby PiS wygrać nadchodzące wybory parlamentarne
- podaje dziennik.
W brak przełożenia się na wynik wierzy zaledwie 10 proc. badanych.
Ile zatem powinno wynieść świadczenie? Z ust polityków i dziennikarzy padają różne kwoty, ale najczęściej słychać o 800 Plus lub nawet 1000 Plus. Nie wiadomo, w jakim stopniu podniesienie jednego z najważniejszych świadczeń w Polsce będzie elementem gry wyborczej, nie wiadomo też, czy decyzja o podniesieniu kwoty nie będzie po prostu wyborczym asem w rękawie obozu władzy. Dziś za wcześnie jest, by jednoznacznie stwierdzić, że 500 Plus nie ulegnie zmianie.
Przy okazji dyskusji o zwiększeniu świadczenia pojawiają się głosy, by wprowadzić mechanizmy regulujące wypłatę pieniędzy. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Stwierdził, że jest za podwyższeniem świadczenia 500 Plus do kwoty ok. 800 zł. Pod pewnym warunkiem - Przy tym dodatku trzeba wprowadzić progi dochodowe - mówił.
Zwiększenia świadczenia chce jego klubowy kolega. - Waloryzacja 500 Plus jest potrzebna - ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z "Super Expressem". Dodał, że należy przy tym wziąć pod uwagę możliwości budżetowe, ale "jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł".
Do tych głosów odniósł się rzecznik PiS Rafał Bochenek. Jednoznacznie zadeklarował, że nie trwają żadne prace nad podwyższeniem kwoty świadczenia. - Politycy czasem snują swoje marzenia, jeżeli chodzi o waloryzację tego programu. Nie ma żadnych prac w tym zakresie obecnie. Nie ograniczył się jednak do swego rodzaju dementi. Podał konkretne powody sprzeciwu wobec wprowadzenia progu dochodowego. - Nie ma prac, które zmierzałyby do jakichś zmian, jeżeli chodzi o sposób wypłaty, czy kwotę wypłaty tego świadczenia 500 Plus. Poza tym, panie redaktorze, gdybyśmy zmieniali kwotę z 500 złotych na 800 złotych, to byłaby to de facto likwidacja programu "Rodzina 500 Plus" - podsumował.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl