Niedopłaty w PIT nie trzeba zapłacić osobiście. Kto może to za nas zrobić?

Podatnik, który musi uiścić niedopłatę w związku z rozliczeniem PIT, może wskazać inną osobę, która zrobi to w jego imieniu. Grono uprawnionych do tego osób jest jednak bardzo wąskie. Kto może to zrobić? Wyjaśniamy.

Twój e-PIT od 15 lutego umożliwia sprawdzenie rozliczeń podatkowych. Wielu podatników może dotyczyć niedopłata do podatku. Przyczyn konieczności dopłaty może być kilka.   

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Niedopłata podatku PIT. Kto może ją zapłacić?

Zapłata podatku PIT w celu wyrównania rachunku będzie konieczna choćby wtedy, gdy: 

  • przekroczony został pierwszy próg podatkowy, a zaliczki naliczono według stawki przewidzianej dla niższych dochodów,
  • doszło do pomyłki w rozliczeniu zaliczek na podatek dochodowy
  • uzyskano dochody z kilku źródeł, które dopiero łącznie dają sumę przekraczającą pierwszy próg podatkowy, 
  • doszło do błędnego naliczenia kwoty wolnej od podatku. 

Niedopłatę podatku dochodowego od osób fizycznych trzeba wpłacić do 30 kwietnia. Można to zrobić na mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualny rachunek podatkowy, na który wpłaca się należności z tytułu PIT, CIT i VAT. Numer tego rachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.   

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkania Podatek od wynajmu mieszkania 2023. Polski Ład wprowadził zmiany

Niedopłaty w PIT nie trzeba zapłacić osobiście. Kto może to za nas zrobić?

Branżowy portal PIT.pl wyjaśnia, że chociaż niedopłatę powinien opłacić podatnik, na którym ciążą zobowiązania, to może on również wskazać osobę, która zrobi to w jego imieniu. Przede wszystkim może to zrobić najbliższa rodzina. Jeżeli treść dowodu wpłaty nie budzi wątpliwości, to uznaje się, że pochodzi ze środków podatnika.  

Opłatę w imieniu podatnika mogą wnieść także osoby spoza rodziny. Może to zrobić aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, ale jedynie w przypadku, gdy podatek jest w ten sposób zabezpieczony.  

Może ją wnieść także zupełnie inny podmiot, choćby - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie www.pit.pl - znajomy podatnika. Prawo przewiduje, że w przypadku, gdy kwota zaległego podatku nie przekracza 1000 zł, a treść dowodu wpłaty nie budzi wątpliwości, to uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków podatnika.  

Andrzej Duda, zdjęcie ilustracyjne Ulga podatkowa w PIT i dni wolne. Czas na ruch prezydenta Andrzeja Dudy

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: