Ulga podatkowa w PIT i dodatkowe dni wolne. Czas na ruch prezydenta Andrzeja Dudy

Osoby oddające regularnie krew i jej pochodne mogą liczyć na ulgę podatkową. Zgodnie z przepisami krwiodawstwo podlega odliczeniu od rocznej deklaracji.

"Wysokość odliczenia w PIT ustala się mnożąc liczbę litrów oddanej krwi lub osocza przez przelicznik pieniężny, który aktualnie wynosi 130 złotych" - wyjaśnia doradca podatkowy Piotr Juszczyk. Ekspert przypomina, że w przypadku mężczyzny mówimy o oddaniu w sumie w ciągu roku 2,7 litra krwi, a w przypadku kobiety - 1,8 litra. Osocza można oddać więcej. Trzeba też pamiętać, że odliczamy tylko te donacje, których dokonaliśmy w danym roku podatkowym.

Krwiodawcy już niedługo będą mieli kolejny profit. Zgodnie z przepisami uchwalonymi przez parlament na początku marca krwiodawca dostanie dwa dni płatnego wolnego: w dniu oddawania krwi i w dniu następnym. Osoby oddające krew będą też mogły liczyć na zwrot kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa oraz na posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi.

Przepisy czekają na podpis prezydenta.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Gdzie i jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Na co zwrócić uwagę? 

Od 15 lutego w aplikacji Twój e-PIT dostępne jest rozliczenie PIT. Nie oznacza to jednak, że podatnicy, nie mogą złożyć swojego zeznania podatkowego w innej formie. Nadal można skorzystać z takich samych rozwiązań jak w latach ubiegłych. Podatnicy mogą więc:

  • doręczyć PIT w formie papierowej do odpowiedniego urzędu skarbowego;
  • wysłać PIT listem poleconym;
  • wypełnić interaktywny formularz dostępny w e-urzędzie skarbowym.

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Na co zwrócić uwagę?

Aby rozliczyć się poprzez usługę Twój e-PIT, wystarczy po zalogowaniu, do którego wykorzystuje się profil zaufany, przejrzeć, czy nadesłane przez pracodawców dokumenty zgodne są ze stanem faktycznym. Wówczas gotową deklarację można przesłać do urzędu skarbowego. 

Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce, wyjaśniał niedawno w "Studiu Biznes", na co należy zwrócić uwagę przy wypełnianiu deklaracji PIT. Ekspert apelował przede wszystkim, aby dokładnie sprawdzać, czy ulgi, które w przeszłości były wykorzystywane, nadal są aktualne i przysługują podatnikowi. - Urząd jest tak dobry, że automatycznie wprowadza np. ulgę na dzieci. Może się okazać, że już nie spełniamy warunków - podkreślał w programie Gazety.pl. 

O ulgach podatkowych i szczegółowych zasadach ich odliczania można przeczytać na stronie podatki.gov.pl.

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: