Lego, polaroidy, zegarki Casio, karty Pokemon. Gadżety z lat 90. stają się modne i przynoszą zyski

Kultowe gadżety z lat 90. przeżywają swoją drugą młodość. Posiadacze starych zestawów Lego, aparatów Polaroid, zegarków Casio sprzed kilkudziesięciu lat czy kart Pokemon mogą sporo zarobić, bo rośnie popyt na tego rodzaju symbole ostatniej dekady ubiegłego wieku.

Nostalgia za przeszłością i czasem dzieciństwa to nie tylko uczucie bliskie wielu dorosłym, ale także zjawisko o istotnym znaczeniu ekonomicznym. Wzrasta bowiem zainteresowanie kultowymi gadżetami wyprodukowanymi w latach 90, a wiele osób jest w stanie naprawdę sporo zapłacić za przedmioty sprzed kilkudziesięciu lat. 

Zobacz wideo Kultowe gadżety retro

Moda na gadżety z lat 90. Nostalgia napędza popyt na dawne klasyki

O rosnącym popycie na klasyki z końca XX wieku pisał portal thisismoney.co.uk. Aukcje, na których można kupić gadżety z lat 90., stają się coraz bardziej popularne i stanowią realną konkurencję dla tradycyjnych przedmiotów aukcyjnych, takich jak antyki, biżuteria czy dzieła sztuki. Produkty z końca ubiegłego wieku są tańsze, a zarazem dają swoim nabywcom coś wyjątkowego - możliwość symbolicznego powrotu do dzieciństwa. W ten właśnie sposób wzrost zainteresowania gadżetami z lat 90. tłumaczy Pontus Silfverstolp, współzałożyciel serwisu aukcyjnego Barnebys. A skala zjawiska, o którym mowa, jest naprawdę duża.

- Trudno jest wskazać dokładne przyczyny danego trendu aukcyjnego, ale młodsi użytkownicy wchodzący na rynek niewątpliwie wpłynęli na to, które przedmioty stały się popularne. Od 2019 roku liczba użytkowników Barnebys wzrosła o ponad 200 procent, co jest związane z większym zainteresowaniem przedmiotami z lat 90., takimi jak karty Pokemon i zegarki Casio. Wydaje się, że ci użytkownicy tęsknią za czasem dzieciństwa, a teraz mają do dyspozycji dochody, które im na to pozwalają - stwierdził Silfverstolp.

Zegarki Casio, aparaty Polaroid, klocki Lego, karty Pokemon. Można na nich sporo zarobić

Do pochodzących z lat 90. przedmiotów, które zyskują coraz większą popularność wśród uczestników aukcji, można zaliczyć zegarki Casio liczące kilkadziesiąt lat, stare zestawy klocków Lego, aparaty Polaroid, czy też karty Pokemon. Okaz należący do tej ostatniej kategorii sprzedano w zeszłym roku za rekordową kwotę - w kwietniu 2022 r. Pikachu Illustrator stała się najdroższą pojedynczą kartą w historii, gdy amerykański youtuber Logan Paul wydał na nią 5,2 miliona dolarów.

Transakcja ta, choć wyjątkowo spektakularna, nie była jednak odosobnionym przypadkiem. Limitowane edycje starych zestawów Lego osiągają na aukcjach Barnebys ceny rzędu kilkudziesięciu tysięcy funtów. W transakcjach prowadzonych za pośrednictwem serwisu eBay dawny model zegarka Casio, utrzymany w dobrym stanie, można sprzedać nawet za 3500 funtów. Z kolei pewien wyjątkowy, bo należący swego czasu do Andy'ego Warhola, aparat Polaroid został sprzedany za ok. 10 500 funtów.

Więcej o: