Ile zarobił Adam Glapiński w 2022 roku? NBP publikuje oficjalne dane

Wiadomo, ile prezes NBP Adam Glapiński zarobił w całym 2022 r. Narodowy Bank Polski opublikował szczegółowe dane dotyczące zarobków w banku centralnym. Szef NBP zarobił więcej niż w ubiegłym roku?

NBP opublikował dane dotyczące wynagrodzeń za rok 2022. Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego w 2022 r. wyniosło 1 317 379 zł. W 2021 r. Glapiński zarobił - 1 115 739 zł - tak wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że zarobił o nieco ponad 200 tys. zł więcej.

Zobacz wideo Grabowski: Polityka NBP na pewno nie doprowadzi do realizacji celu inflacyjnego Wybierz serwis

Z zestawienia opublikowanego na stronach baku centralnego dotyczącego wynagrodzeń wynika również, że wiceprezeska NBP Marta Kightley zarobiła w 2022 r. - 1 073 869 zł a drugi wiceprezes Adam Lipiński - 1 072 562 zł. 

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Adam Glapiński zarabia nie tylko jak prezes NBP. Dzięki prezydentowi Dudzie

Na początku marca Adam Glapiński, prezes Narodowego Bank Polskiego, zdradził jakie profity zyskał  dzięki nadaniu mu przez prezydenta tytułu profesora belwederskiego. W związku z tym pobiera dodatkowe wynagrodzenie. - Jako profesor belwederski zarabiam brutto 7200 zł. Tak to wygląda, jak się nie bierze dodatkowych chałtur - powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce Adam Glapiński. Dodał też, że na różnych uniwersytetach przepracował blisko 50 lat.

Adam Glapiński w przeszłości pełnił funkcje ministerialne. Był m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Był posłem I i senatorem IV kadencji. Posiada również doświadczenie w biznesie. Był przewodniczącym rad nadzorczych, m.in. w Banku Rozwoju Eksportu oraz KGHM Polska Miedź.

W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku został przez niego powołany do Rady Polityki Pieniężnej.

Więcej o: