Daniel Obajtek ponownie prezesem PKN Orlen. Na stanowisku spędzi kolejne trzy lata

Daniel Obajtek został powołany na kolejną, trzyletnią kadencję prezesa zarządu PKN Orlen. Informację tę potwierdziła w czwartek sama spółka.

PKN Orlen przekazał w komunikacie giełdowym, że minister aktywów państwowych, który jest podmiotem uprawnionym do wykonywania praw z akcji spółki należących do Skarbu Państwa, powołał Daniela Obajtka na członka zarządu nowej, trzyletniej kadencji. Kolejna kadencja rozpoczęła się z dniem odbycia się "Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy 2022". 

Zobacz wideo Dlaczego Orlen nie zrezygnował z importu ropy z Rosji?

Daniel Obajtek wybrany na kolejną kadencję prezesa PKN Orlen

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 roku. Wcześniej, przez rok, był prezesem zarządu Grupy Energa S.A. Przez rok kierował także Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W międzyczasie (od 2016 do 2018 roku) był też członkiem rady nadzorczej LOTOS Biopaliwa czy rady nadzorczej DALMOR S.A.

Jest absolwentem Executive MBA - kierunku organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów. Poza tym jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu i przewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jak czytamy na stronie spółki, Obajtek jest też "laureatem wielu wyróżnień", m.in. Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego czy został uznany "Gwiazdą Roku 2020". 

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Gołczy PiS chce, by telekomy instalowały tajemnicze urządzenie. "Niebezpieczne"

Daniel Obajtek o posadzie prezesa Orlenu: Mogę potwierdzić, że to była polityczna propozycja

W niedawnym wywiadzie udzielonym Onetowi prezes PKN Orlen został poproszony o komentarz do jego własnych słów dotyczących tego, że nie jest menedżerem z rynku, tylko menedżerem z nadania Prawa i Sprawiedliwości. - Bo to prawda. Niczego nie udaję. Nie będę hipokrytą, jak wielu moich poprzedników na tym stanowisku (...) Nie da się Orlenu odciąć od polityki, zwłaszcza że to politycy tworzą programy gospodarcze, a działania naszej spółki, żeby były skuteczne, muszą być spójne z wizją na gospodarkę. Tak, jestem członkiem PiS. Mam prawo być w tym obozie - stwierdził Daniel Obajtek. 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek RPO pyta UOKiK o działania w sprawie Orlenu i cen paliw

Na pytanie o to, czy starał się o posadę prezesa Orlenu odpowiedział: - Nie, ta funkcja została mi zaproponowana. Mogę potwierdzić, że to była polityczna propozycja - przyznał, jednak nie chciał odpowiedzieć, czy oferta została przedstawiona przez Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej o: