Wielki Piątek dniem wolnym, ale nie w Polsce. W których krajach tego dnia nie trzeba iść do pracy?

Zbliża się Wielkanoc, która jest idealnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną. W wielu krajach odpoczynek ten jest dłuższy - większość obywateli krajów Unii Europejskiej ma wolne w Wielki Piątek. Polacy natomiast sędzą ten dzień w pracy. Czy są jakieś zalety tej sytuacji?

Święta wielkanocne to czas, który Polacy spędzają z rodziną i odpoczywają od pracy, w której muszą zjawiać się przez resztę dni. Jednym z nich jest Wielki Piątek, który ustawowo w Polsce jest dniem pracującym. Jak się okazuje, nie wszędzie na świecie tak jest, a wielu Europejczyków cieszy się dłuższym urlopem.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Kto nie musi iść do pracy w Wielki Piątek?

Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w ponad połowie krajów Unii Europejskiej takich jak: Niemcy, Hiszpania, Holandia, Estonia, Finlandia, Malta, Portugalia, Czechy, Szwecja, Wielka Brytania, Słowacja, Dania, Cypr, Łotwa i Bułgaria. Mieszkańcy tych krajów nie muszą martwić się, że nie zdążą odpocząć podczas świąt wielkanocnych.

W Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy są Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, więc Wielkiego Piątku nie spędzimy na urlopie - chyba, że weźmiemy go z przyznanej nam puli 20 czy 26 dni. Wśród krajów pracujących tego dnia poza Polską znajduje się też Ukraina, Grecja, Chorwacja, Rosja, Austria i Włochy. Oczywiście wszystko zależy od pracodawcy, który w ramach wyjątku może skrócić wymiar godzin.

Wielkanoc. Dni pracujące mają swoje zalety

Fakt, że Wielki Piątek jest pracujący, sprawia, że wielu Polaków może jeszcze zrobić zakupy. Prezenty dla dzieci czy podstawowa, codzienna żywność, to tylko niektóre z rzeczy, które będzie można uzupełnić, wracając ze swojej pracy, ponieważ godziny handlu zostaną skrócone dopiero w sobotę 8 kwietnia. 

Więcej o: