Tekst Kurskiego na łamach "Rzeczpospolitej". Redaktor naczelny wydał oświadczenie

Jacek Kurski nie dołączył do grona publicystów i współpracowników "Rzeczpospolitej" - przekazał w środę redaktor naczelny dziennika Bogusław Chrabota. To reakcja na falę komentarzy i oburzenia, które wybuchło w związku z publikacją tekstu Kurskiego na łamach gazety.

"Nie jest prawdziwą informacja, że Jacek Kurski został publicystą dziennika „Rzeczpospolita". 12 kwietnia opublikowaliśmy na stronach ekonomicznych jego tekst pt. „Wiosenne spotkania w cieniu wojny". Autor pełni funkcję przedstawiciela Polski w Radzie Dyrektorów Banku Światowego. "Rzeczpospolita" jest miejscem debaty otwartej na wszystkie merytoryczne głosy, dlatego zdecydowała się na jego publikację. Miesięcznie publikujemy setki tekstów na tematy prawne, ekonomiczne, międzynarodowe i inne" - przekazał w środę po południu w oświadczeniu redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

Zobacz wideo Hennig-Kloska: Przed majówką dopniemy szczegóły wspólnego startu z PSL

Chrabota zaznaczył, że niejednokrotnie "wyrażał krytyczny stosunek do roli, jaką odegrał Jacek Kurski w TVP, także w stanowisku opublikowanym przy rzeczonym artykule". "To nie my skierowaliśmy Jacka Kurskiego do Banku Światowego, zajmowanie przez niego tego stanowiska jest jednak faktem. Dlatego uznaliśmy, że mamy prawo przedstawić jego głos w związku ze sprawowaną obecnie funkcją i tematem pomocy przez Bank Światowy Ukrainie" - dodał redaktor naczelny.

Dziennikarz podkreślił, że "nie oznacza to jednak, że Jacek Kurski dołączył do grona publicystów czy współpracowników "Rzeczpospolitej".

Jacek Kurski i artykuł w "Rzeczpospolitej"

Przypomnijmy: w opublikowanej w środę analizie Jacek Kurski pisze m.in. o roli Narodowego Banku Polskiego w pomocy Ukrainie. "Już w pierwszych godzinach wojny zarząd NBP na wniosek prezesa Adama Glapińskiego podjął decyzję o udostępnieniu dla Narodowego Banku Ukrainy (NBU) linii swapowej na parze walutowej dolar amerykański/hrywna (USD/UAH) - czytamy. Publikacja napisanego przez Kurskiego tekstu wywołała w środowisku medialnym spore zaskoczenie i - niekiedy - oburzenie.

Jacek Kurski pracuje obecnie jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Był posłem w latach 2005-2009, w latach 2009-2014 europosłem, a następnie wiceministrem kultury (2015-2016). Od stycznia 2016 r. do września 2022 r. (z kilkumiesięczną przerwą w 2020 r.) był prezesem Telewizji Polskiej.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: