Ostatni dzwonek na "samorządowy" węgiel. Regulowana cena może blokować spadek cen w prywatnych składach

Tylko przez parę następnych dni można się ubiegać o węgiel kupiony od samorządów po preferencyjnych stawkach. Gdy program zostanie zakończony, mogą też spaść ceny surowca w składach - informuje Onet.
Zobacz wideo Tusk krytykuje Morawieckiego: Jak można się chwalić, że ludzie przeżyli zimę!? Niech Pan tutaj przyjedzie i bajek nie opowiada

Kryzys węglowy z jesieni, gdy ceny surowca skoczyły o kilkaset procent, zmusił rząd do reakcji. Dzięki temu zamiast po 3 tys. zł za tonę węgiel można było kupić od samorządu za 1950 zł. Przedsiębiorcom różnicę zwracały samorządy. Cena surowca w następnych miesiącach jednak znacząco spadła i w portach ARA płacimy teraz za 1000 kg już tylko 126 dol., (przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę było to około 200 dol). Mimo tego ceny w składach węglowych nie spadły proporcjonalnie i utrzymują się w granicach 2 tys. zł, przed cenowym skokiem było to około 900 zł. Jak donosi Onet, pojawiają się jednak głosy, że gdy samorządy skończą sprzedaż węgla, to jego cena spadnie nieznacznie poniżej 2 tys. zł. Na obecnych zasadach z programu surowiec od gminy będzie można kupić jeszcze tylko przez kilka dni.

Dodatek węglowy. Ostatnia okazja, by kupić surowiec po preferencyjnej cenie

Wnioski o zakup paliwa stałego po "preferencyjnej" cenie można składać jeszcze tylko do soboty 15 kwietnia. Gmina rozpatruje wniosek, w wyniku czego podpisujemy umowę na zakup węgla po 1950 zł za tonę. Następnie należy wpłacić pieniądze i odebrać towar.

Gminy nie są zadowolone z tego, że musiały zajmować się dystrybucją surowca. Jak pisze portal, wielu samorządowców ma nadzieję, że więcej nie będą musieli zajmować się sprzedażą. - Gminy nie są od sprzedaży węgla. To jest wolny rynek. Moim zdaniem to była totalna pomyłka, żeby ubierać samorządy w sprzedaż węgla. Są inne mechanizmy do regulowania takich kwestii. Tym sposobem można zrzucić na nas wszystko - powiedział Onetowi Michał Ślęzak, naczelnik Wydziału Mienia Gminnego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy we Włoszczowie.

Będzie kolejna tura sprzedaży węgla przez samorządy

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało Onet, że w gminach pozostało niewiele surowca. MAP szacuje, że około 1 proc. z całego dostarczonego wolumenu. Po konsultacjach z samorządami mają zostać wprowadzone zmiany, które umożliwią dodatkowy zakup resztek węgla. Resort przewiduje, że gminy będą mogły zrobić to po zakończeniu sezonu grzewczego, ale nie wcześniej niż 1 maja. Na złożenie wniosku czas będzie do 30 czerwca, a sprzedaż ma być realizowana do 31 lipca. Rząd chce utrzymać preferencyjną cenę węgla poniżej 2 tys. zł, zniesie jednak limity ilościowe. 

Więcej o: