Absurdalne koszty pierwszej komunii. "Nie wezmę kredytu, a córka płacze, że przyjęcie jest w domu"

Organizacja pierwszej komunii świętej przypada na okres od kwietnia do czerwca. Gorącym tematem wśród rodziców staje się wtedy koszt, jaki muszą ponieść, by umożliwić dziecku udział w sakramencie. Matka dziewczynki przystępującej w tym roku do komunii opowiedziała portalowi eDziecko.pl o swoich rozterkach związanych z wydatkami. "Jesteśmy niewolnikami tradycji".

Pierwsza komunia to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym każdego chrześcijanina. W trakcie uroczystej mszy uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej pierwszy raz przyjmują Eucharystię symbolizującą ciało Jezusa Chrystusa pod postacią chleba. Organizacja imprezy rodzinnej i zakup potrzebnych dewocjonaliów to często ogromny wydatek dla rodziców. Swoimi wrażeniami na temat komunii z portalem eDziecko.pl podzieliła się matka dziewczynki przygotowującej się do tego sakramentu.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Przepych podczas pierwszej komunii. "W życiu są inne priorytety"

We współczesnym świecie normą w organizacji komunii stało się kupowanie dzieciom drogich prezentów, wybieranie lokalizacji na przyjęcie komunijne poza własnym miejscem zamieszkania i zapewnianie dodatkowych atrakcji w trakcie trwania imprezy takich jak piniata czy dmuchane budowle. - Komunie w tych czasach to przepych. Nie pamięta się już o samej idei wydarzenia. Można być dobrym człowiekiem, nie przystępując do komunii. Klepanie modlitw nie zastąpi życzliwości do ludzi i empatii. Jesteśmy niewolnikami tradycji. Bo dziadowie i rodzice to i my swoim dzieciom to serwujemy nie wiadomo po co. To nie jest najważniejsze. W życiu są inne priorytety! - skomentowała sytuację mama czwórki dzieci. Kobieta już dwukrotnie przechodziła przez procedurę organizacji uroczystości sakramentu, a tym razem przystąpić ma do niego jej córka.

Mama czwórki dzieci: Nie stać mnie na huczną komunię. Jest inflacja

Rozmówczyni portalu eDziecko.pl przyznała, że jej córka czuje się pokrzywdzona przez to, że impreza komunijna odbędzie się w warunkach domowych. - Nie wezmę kredytu na komunię, a córka płacze, że przyjęcie jest w domu. Jest mi jej szkoda, ale staram się uczyć ją, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu - stwierdziła. Zdaniem kobiety głównym celem komunii jest przyjęcie Jezusa do swojego serca, a dodatkowe atrakcje jedynie odciągają dziecko od prawdziwej wartości tego wydarzenia.

Pierwsza komunia święta. Na jakie koszty muszą przygotować się rodzice?

Lista wydatków związanych z przyjęciem pierwszej komunii świętej zaczyna się od okolicznościowych ubrań: sukienka dla dziewczynki (w tym wianek, bolerko, rękawiczki, torebka, rajstopy i buty) mieści się w przedziale od 600 do około 900 zł, garnitur dla chłopca to natomiast koszt około 600 zł. Do tego doliczyć należy również albę chłopięcą za średnio 500 zł lub albę przeznaczoną dla dziewczynki, której cena waha się w granicach 600 zł. Największą część wydatków stanowi jednak poczęstunek dla gości czy wynajem sali pod przyjęcie odbywające się po uroczystej mszy. Sami zaproszeni także muszą liczyć się z wydatkiem w postaci prezentu dla dziecka.

Więcej o: